Crowdway liderem w rekordowym dla crowdfundingu roku

Platforma Crowdway podsumowała 2021 rok. Jak wyglądał? W skrócie – ponad 40,3 mln zł zebranych przez spółki, 20 emisji akcji, ponad 8,5 tys. inwestycji, a także rekordowa, 7-minutowa kampania Kombinatu Konopnego.

Platforma Crowdway

W minionym roku emitenci pozyskali łącznie o 57% więcej środków niż w 2020 roku. Jednocześnie jest to największa kwota zebrana w ciągu roku przy współpracy z jedną platformą ECF w dotychczasowej historii crowdfundingu udziałowego w Polsce.

Liczba emisji wzrosła z 12 do 20 rocznie. Siedmiu emitentów prowadziło kampanie po raz drugi. Pokazuje to, że spółki, które pozyskały zaufanie inwestorów i realizują cele emisyjne, mogą liczyć na udane kolejne rundy inwestycyjne w tym modelu finansowania.

Rekordowy rok

Wartość środków zebranych przez spółki osiągnęła łącznie rekordowe 40,3 mln zł. Tym samym, m.in. zgodnie z danymi ZPF, pod tym względem Crowdway utrzymał status lidera rynku. Dynamiczne wzrosty są widoczne już od kilku lat.

W 2018 wartość kapitału zebranego przez emitentów wspieranych przez platformę Crowdway oscylowała wokół 4 mln zł. Następny rok przyniósł dwukrotny wzrost, do kwoty 10,8 mln zł. W 2020 roku odnotowano następny rekordowy wzrost – do 25,6 mln zł. Implementacja unijnej dyrektywy zwiększającej limity możliwych do pozyskania środków z 1 mln EUR do 2,5, a docelowo do 5 mln EUR, pozwala z optymizmem patrzeć na 2022 rok.

Rok 2021 był czasem bardzo dynamicznego rozwoju całej branży. Crowdway umocnił się na pozycji lidera rynku crowdinvestingu w Polsce, a rok 2022 zapowiada się równie ekscytująco. Przygotowujemy szereg nowości i zmian, które pozwolą nie tylko sprostać regulacji rynku, ale także będą benchmarkiem w wyznaczaniu standardów jakości na rynku.

powiedział Marcel Rowiński, prezes zarządu Crowdway.

Czytaj też:   Petgram po raz trzeci wydłuża zapisy

Emitenci na Crowdway

Ponad połowa emitentów wspieranych przez Crowdway pozyskała finansowanie w kwocie ponad 1 mln zł (13 emisji). Pięciu z nich osiągnęło maksymalny pułap emisyjny w wysokości 1 mln euro. Inwestorzy dokonali łącznie 8 580 wpłat (kampanie zakończone) w porównaniu do 6 054 w 2020 roku. Wzrosła także średnia kwota inwestycji, z 4,2 tys. zł do 4,7 tys. zł.

Wartość inwestycji w crowdfunding udziałowy rośnie, ale to nie znaczy, że jest łatwiej pozyskać finansowanie. Inwestorzy wiedzą coraz więcej, wobec tego wymagają więcej od emitentów. Spółki, które potrafią dobrze komunikować się z rynkiem, zyskują. W trakcie emisji stają się lepiej rozpoznawalne, docierają do nowych klientów, kontrahentów, zwiększają sprzedaż, łatwiej im pozyskać wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników.

mówi Tomasz Kowcun, członek zarządu Crowdway.

Crowdfundingowe emisje

Rok 2021 to także kolejny rekord Kombinatu Konopnego. Pierwsza emisja spółki (w 2020 r.), w maksymalnym limicie finansowania 1 mln euro, zakończyła się w ciągu 38 minut. Kolejna, również na 1 mln euro, zamknęła się w czasie ponad pięć razy krótszym i rekordowym – 7 minut. Działania komunikacyjne i PR wokół pierwszej emisji zostały w tym roku docenione w jednym z najważniejszych konkursów branżowych i nagrodzone podczas gali Złote Spinacze 2021.

Platforma Crowdway łącznie wspierała 45 emisji akcji. 42 z nich już się zakończyło, w tym 23 – zebraniem 100% wnioskowanej kwoty. Podczas 11 kampanii emitenci pozyskali kwoty powyżej 4 mln zł. We wszystkich dotychczasowych emisjach spółki pozyskały ponad 86 mln zł. Wśród emitentów znalazły się spółki szybkiego wzrostu czy startupy z wielu różnych branż. Możemy wśród nich wymienić, m.in.: Pora na Pola, Useme, Coffedesk, Las Vegans czy film Rój.

Czytaj też:   Kombinat Konopny - kolejna emisja zamiast debiutu

Platforma Crowdway w 2021, infografika

Platforma Crowdway w 2021, infografika

Platforma Crowdway w 2021, infografika


Źródło: informacja prasowa


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook