Akcje cStore – gwarancja zysku, ale tylko pozorna

Akcje cStore – gwarancja zysku, ale tylko pozorna

31 lipca, 2020 0 przez Crowdnews.pl

Do tej pory na akcje cStore zapisało się 112 inwestorów. Emitent kusi kolejnych obietnicą 20% zysków rocznie. Czy to pewne?

Akcje cStore

EmitentEmitentCSTORE SA
BranżaBranżaoprogramowanie dla sklepów internetowych
Kwota zbiórkiKwota zbiórki2,0 mln PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany12,49%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 14,0 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna1,33 zł - akcje serii B
1,41 zł - akcje serii C
1,48 zł - akcje serii D
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji450.450 akcji serii B
640.114 akcji serii C
337.838 akcji serii D
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 13.10.2020
Cel emisjiCel emisjiprace technologiczne, automatyzacja procesów sprzedaży, content marketing, promocja, rozbudowa systemu na rynek amerykański
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.cstore.pl

Emisja crowdfundingowa cStore trwa na platformie Beesfund. Moją analizę umieściłem na stronie cStore – problemy ukryte dość głęboko… Z kolei na stronie Analiza cStore – odpowiedź spółki znajdziecie odniesienie się spółki do moich zarzutów.

Gwarancja zysku?

Już po napisaniu przeze mnie analizy, spółka poinformowała o zagwarantowaniu inwestorom „wyjścia z inwestycji” do dnia 30.06.2023. Obietnica emitenta brzmi bardzo zachęcająco.

Na stronie emisji czytamy:

CStore S.A. do dnia 30.06.2023 planuje debiut na rynku NewConnect. W przypadku braku debiutu spółka zobowiązuje się do odkupienia akcji od zainteresowanych inwestorów z uwzględnieniem 20% rocznego oprocentowania.

Podoba mi się ten pomysł. To jasna deklaracja dla inwestorów, że perspektywa „exit-u” to 3 lata. Podnosi też na pewno atrakcyjność oferty.

(Nie) pewny zysk

Nie podoba mi się jednak sposób, w jaki spółka reklamuje swoją emisję w serwisach społecznościowych. Można tam spotkać się z wyraźnym określeniem „pewne 20% zysku rocznie”.

Patronite

Jak wiadomo pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Zysk w przypadku cStore pewny wcale nie jest. Możliwych jest kilka scenariuszy, w których inwestor straci.

Wystarczy, że spółka zadebiutuje na rynku NewConnect w zakładanym terminie. Wtedy żadna gwarancja zysku nie będzie obowiązywać. Kursy akcji na giełdzie uzależnione są od popytu i podaży na nie. Jeśli nie będzie chętnych na akcje cStore (bo np. spółka pokaże słabe wyniki) wtedy kurs akcji spadnie.

Trzeba też pamiętać o jednej, bardzo istotnej kwestii. Obietnica wykupu dotyczy jedynie akcji serii B. Akcje serii C i D, które również są przedmiotem oferty na platformie Beesfund – żadnej „gwarancji” już nie mają.

Akcje cStore – wykup przez spółkę

Innym negatywnym scenariuszem może być np. upadłość emitenta. Skoro  to spółka gwarantuje nam odkupienie akcji z zyskiem to musi na to znaleźć pieniądze. I to nie małe. Gdyby w ofercie inwestorzy objęli wszystkie dostępne akcje cStore a debiut na NewConnect nie powiódłby się to spółka musiałaby wyłożyć ponad 3,2 mln zł na wykup akcji.  Z tym mógłby być duży problem.

Gwarancje dane przez spółkę należy traktować wyłącznie jako obietnicę. To tak jakby przyszedł do nas sąsiad pożyczyć 100 zł i gwarantowałby nam oddanie ich w ciągu tygodnia. Jedyną naszą gwarancją byłyby jego słowa.

Na pytania i wątpliwości inwestorów spółka wprost odpowiedziała, że nie przewiduje żadnych dodatkowych form zabezpieczenia dla inwestorów – np. poręczenia lub weksla głównych udziałowców czy gwarancji bankowej.

Dlatego przestrzegam przed przecenianiem roli gwarancji cStore. Doceniam spółkę za taki krok ale wcale nie oznacza on, że kupując akcje cStore na pewno zarobicie 60% w 3 lata. Akurat ten scenariusz jest dla mnie najmniej prawdopodobny. Bardziej realny jest debiut na NewConnect w zakładanym terminie lub problemy finansowe spółki uniemożliwiające wywiązanie się z odważnej deklaracji.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebooku


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych oraz autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Z grami nie wyszło - idziemy na wojnę!