W serwisie Stockwatch odbył się czat z przedstawicielami spółki Hyper Poland, która przeprowadza obecnie kampanię crowdfundingową na platformie Seedrs.
Na pytania inwestorów odpowiadali prezes spółki Przemysław Pączek, CTO – Paweł Radziszewski oraz CBO – Kasia Foljanty.
Hyper Poland rozwija nową generację Kolei Dużych Prędkości (KDP), opartych o lewitację magnetyczną, silnik liniowy i autonomiczne systemy sterowania, które mogą zostać następnie przekształcone w wersję próżniową. Firma chwali się grantem z NCBR w wysokości 16,5 mln zł. W badaniach wspiera ją m.in. Microsoft, Transfer Multisort Elektronik i Instytut Kolejnictwa.
W czasie czatu prezes spółki odniósł się m.in. do zarzutów, że projekt jest zabawą za czyjeś pieniądze. Jego zdaniem firma wybrała crowdfundingowy model pozyskania kapitałów, gdyż wpuszczenie w tej chwili do spółki inwestora branżowego niosłoby za sobą dwa ryzyka – odłożenia projektu „na półkę” oraz oddania patentów za zbyt niską cenę.
Crowdfundingowa oferta prowadzona jest na platformie Seedrs. Powodem wybrania właśnie tego pośrednika jest chęć dotarcia do inwestorów z całego świata. Chętni na przystąpienie do biznesu Hyper Poland nie kupują bezpośrednio udziałów w spółce, ale w pośredniku. Po zakończeniu kampanii inwestor otrzyma certyfikat przypisujący mu konkretny udział w puli udziałów Hyper Poland posiadanych przez spółkę Seedrs Nominees Limited. Kupuje się więc udział we wspomnianej spółce brytyjskiej, która nabywa udziały w polskiej spółce Hyper Poland sp. z o.o. Jest to więc własność pośrednia. Plusem takiej struktury jest ma być możliwość obrotu udziałami na rynku wtórnym stworzonym przez platformę Seedrs.
Cały zapis rozmowy dostępny jest na stronie https://www.stockwatch.pl/czat-inwestorow-gieldowych/hyper-poland-srodki-pozyskane-na-seedrs-pozwola-nam-rozpoczac-budowe-pelnoskalowego-prototypu-i-podpisac-pierwsze-umowy-z-kolejami,303
Zobacz stronę kampanii: https://www.seedrs.com/hyper-poland1
Sprawdź więcej informacji o emisji udziałów Hyper Poland