Debiut Zeneris Projekty wielkim rozczarowaniem

Spore rozczarowanie przynosi dzisiejszy debiut spółki Zeneris Projekty na NewConnect. Sprawdziły się zagrożenia, o których wspominałem w analizie emisji.

Debiut akcji Zeneris Projekty

W kwietniu spółka Zeneris Projekty przeprowadziła ofertę o wartości 3 mln zł. Emisja promowana była na platformie CrowdConnect a funkcję firmy inwestycyjnej pełnił Dom Maklerski INC.

Na akcje po cenie emisyjnej 13,10 zł zapisało się łącznie 101 osób fizycznych i 4 osoby prawne. O ofercie pisałem w tekście Zeneris Projekty – na co warto zwrócić uwagę.

Podaż akcji

Wśród zagrożeń wymieniłem głównie jednoczesny debiut akcji serii A, które obejmowane były po nominale:

Innym istotnym czynnikiem ryzyka, który warto wziąć pod uwagę jest możliwość nadmiernej podaży akcji podczas debiutu. Mam na myśli akcje obejmowane po cenie dużo niższej niż podczas obecnej emisji.

Zeneris Projekty zapowiada, że jego zamiarem jest ubieganie się o wprowadzenie do końca 2021 roku wszystkich akcji serii A i B do obrotu na NewConnect. Oznacza to, że wraz z 229.010 akcjami z obecnej oferty do obrotu trafi też 1.530.000 akcji serii A, które było obejmowane po cenie nominalnej – 10 groszy. To zwiększa ryzyko nieudanego debiutu.

Inwestorzy, którzy nabyli akcje po 13,10 zł będą mieć naturalny opór przed sprzedawaniem ich po niższej cenie. Dla posiadaczy papierów serii A – nawet kurs zdecydowanie niższy od 13 zł nadal będzie atrakcyjny do sprzedaży akcji.

Słaby debiut

Niestety ten czarny scenariusz zaczyna się sprawdzać. Na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 27,5% do 9,50 zł. W chwili gdy piszę ten tekst kurs jest jeszcze niższy i wynosi 8,70 zł. Oznacza to aż 34% straty względem ceny emisyjnej.

Czytaj też:   Jeszcze o wycenach spółek na przykładzie Iron VR

Wolumen obrotu nie jest co prawda wielki i wynosi (na godz. 11:30) 26,6 tys. akcji. Wystarczyło to jednak do gwałtownego spadku kursu. Tak jak pisałem w kwietniu – dla osób, które nabyły akcje po 10 groszy, bieżąca cena nadal jest atrakcyjna do sprzedaży.

Dopóki nie pojawi się wyraźny popyt, kurs nadal będzie rozczarowaniem dla osób, które wzięły udział w kampanii crowdfundingowej. Tymczasem kupujący mogą czekać na potwierdzenie optymistycznych planów.

Wyniki Zeneris Projekty

O tym, że dobre wyniki spółki są niepowtarzalne również pisałem w kwietniu:

Powyższe pokazuje, że zaproponowana wycena na poziomie 20 mln zł jest do przyjęcia przy obecnych wynikach. Trudno ją jednak obronić gdy weźmiemy pod uwagę wyniki z lat wcześniejszych. Dokładna lektura dokumentu ofertowego pokazuje, że wcześniejsze wyniki nie są wcale bez znaczenia.

Spółka oraz oferujący uczciwie przyznają, że wynik z 2020 roku nie jest powtarzalny:

Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż wzrost przychodów z działalności projektowej w 2020 roku był związany z pojedynczym wydarzeniem, które nie znajdzie powtarzalności w przyszłych okresach. Bazując na danych historycznych Zarząd Spółki oświadcza, że średni przychód z działalności projektowej w latach 2018-2020 wynosi około 1.4 mln PLN i na takim poziomie ma się utrzymywać w kolejnych okresach. Na dzień sporządzenia niniejszego Dokumentu Spółka nie zamierza rezygnować z tego obszaru działalności ani go rozwijać.

– czytamy w dokumencie ofertowym.

Podsumowanie

Spółka w komunikacie informuje, że w ostatnich kwartałach rozbudowała kanały i modele sprzedaży. Prowadzi również rozmowy z potencjalnymi podmiotami do przejęcia. Możliwe, że wkrótce będzie warto zainteresować się akcjami Zeneris Projekty. Tym bardziej, że teraz są o 30% tańsze niż w czasie oferty, a więc bardziej atrakcyjne :).

Czytaj też:   Niewiele zostanie z Samito?

Dzisiejszy debiut po raz kolejny pokazał jednak, że nie warto rzucać się na wszystkie akcje dostępne na platformach crowdfundingowych. Warto zastanowić się czy zaproponowana wycena ma szansę się obronić. No i trzeba uważać na tanie akcje, na które nie ma lock-upu,


Lubisz moje teksty? Polub też mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook