Elana Toruń w poważnych tarapatach

Elana Toruń, która 2 lata temu przeprowadziła crowdfundingową emisję akcji, znalazła się w poważnych tarapatach. Klubowi grozi upadłość.

Elana Toruń

Elana to prekursor crowdfundingowej emisji akcji wśród klubów sportowych. Oferta klubu z Torunia była przeprowadzona przy wsparciu platformy Beesfund ponad 2 lata temu. Celem było zebranie kwoty 1 mln zł. Emisja zakończyła się tylko częściowym sukcesem – klub pozyskał 378.600 zł, czyli niewiele ponad próg powodzenia oferty.

Akcje spółki Elana Toruń nabyło łącznie 208 inwestorów. Niestety ostatnie dni przyniosły dla nich złe wieści – klubowi grozi upadłość.

Występujący w III lidze Torunianie znajdują się od dłuższego czasu w tarapatach finansowych. W ostatnich miesiącach próbowano ratować klub za pomocą zbiórek, ale coraz głośniej mówi się w Toruniu o tym, że klub może ogłosić upadłość, jeśli nie pojawi się nowy inwestor.

– napisał serwis Sport.pl

Przyczyny kłopotów

Przy okazji emisji innego klubu – Stomilu Olsztyn – pisałem, że kupno akcji klubu sportowego nie jest najlepszą inwestycją.

Powiem wprost – nie liczę tu na jakikolwiek zysk. Na sporcie w Polsce zarabiają sportowcy, działacze, sędziowie i bukmacherzy. Dla właścicieli klubów to mizerny biznes.

Posiadanie klubu traktowane jest zazwyczaj w kategoriach marketingowych i prestiżowych. Podobnie należałoby potraktować zakup akcji Stomilu Olsztyn. Nie licz na to, że sprzedasz te akcje z zyskiem. Ale będziesz mógł się za to pochwalić kolegom przy grillu lub na treningu, że jesteś udziałowcem znanego w całej Polsce klubu.

– pisałem.

Emisja akcji Elana Toruń

Crowdfundingowa emisja akcji niewiele zmieniła w finansach klubu. Nawet kwota 378.600 zł, którą zainwestowali inwestorzy jest niewielka, jak na potrzeby klubu piłkarskiego z aspiracjami. A pamiętać trzeba przecież, że to kwota „brutto” jaką wpłacili nabywcy akcji. Kilkadziesiąt tysięcy złotych kosztowało samo przeprowadzenie oferty. Klub poniósł również dodatkowe koszty związane z dematerializacją akcji (wysyłka listów poleconych do wszystkich inwestorów – także tych, co nabyli jedynie 1 akcję) oraz z prowadzeniem rejestru akcjonariuszy.

W trakcie emisji klub wspominał, że celem jest awans do I ligi (a w dłuższej perspektywie może nawet Ekstraklasy). Teraz okazuje się, że klub może nie dokończyć nawet obecnego sezonu w III lidze. Choć Elana Toruń informowała niedawno o pozyskaniu dwóch nowych sponsorów, to konieczny jest inwestor, który dokapitalizuje klub. Jeśli taki się nie znajdzie to klub w obecnej postaci przestanie istnieć.

Lokalny serwis ddtorun.pl podaje, że miejsce klubu powstanie Fundacja Elany Toruń, która zajmie się piłką młodzieżową. W najbliższych dniach ma się odbyć spotkanie z wierzycielami klubu. To ono da odpowiedź na to, co dalej z klubem.

– informuje serwis Sport.pl.

Dla nabywców akcji w ofercie sprzed 2 lat będzie oznaczało to utratę całości zainwestowanych środków.

Zobacz też:

Strona emisji akcji Elany

Artykuł w serwisie Sport.pl

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u

Czytaj też:   Czego nauczyła mnie emisja Heroo Mobile?

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook