Fiasko oferty Megasam24.pl

Niepowodzeniem zakończyła się próba pozyskania kapitału przez spółkę Megasam24.pl. Zamiast minimalnej kwoty 1 mln zł firma zdołała zebrać jedynie 46 tys. zł.

Emisja Megasam24.pl

EmitentEmitentMegasam24.pl PSA
BranżaBranżasklep internetowy
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1 mln PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany10,16%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (wg ceny emisyjnej) 8,8 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna17,68 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji56 562 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 18.03.2022
Cel emisjiCel emisjiśrodki trwałe, marketing, rozbudowa zespołu
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.megasam24.pl

Crowdfundingowa emisja akcji prowadzona była przy wsparciu platformy Beesfund. Wspominałem o niej w kilku tekstach, m.in. we wpisie Dlaczego nie ocenię emisji Megasam24.pl?

W tekście zwróciłem uwagę na zbyt małą ilość danych, aby przeprowadzić rzetelną analizę. Uniemożliwiło to odpowiedź na pytanie, czy zaproponowaną przez emitenta wycenę biznesu na prawie 9 mln zł można obronić. Podobnego zdania do mojego byli inni inwestorzy i emisja zakończyła się niepowodzeniem.

Fiasko emisji

Celem Megasam24.pl było pozyskanie kwoty 1 mln zł. Jednocześnie na tym samym poziomie emitent ustawił próg powodzenia emisji. Oznacza to, że aby oferta doszła do skutku, konieczna była sprzedaż wszystkich oferowanych akcji.

Na akcje internetowego supermarketu zapisało się 59 inwestorów, jednak zadeklarowali oni objęcie udziałów o łącznej wartości zaledwie 46 tys. zł. Stanowi to mniej niż 5% ustalonego progu powodzenia emisji.

Co dalej? Spółka w trakcie trwania emisji tak pisała na temat ryzyka niepozyskania kapitału:

Plan rozwój i zakładane wzrosty zakładają pozyskanie pełnej kwoty emisji czyli 1 000 000 złotych. W przypadku nie pozyskania pełnej kwoty emisji spółka zmuszona będzie zwrócić kwoty uiszczone przez inwestorów. Niemniej Emitent planuje pozostać na rynku niezależnie do powodzenia emisji. Emitent nie wyklucza również prowadzenia kolejnych emisji akcji w przyszłości.

Emisja Deli2

Istnieje ryzyko, że podobnie zakończy się próba pozyskania kapitału przez inny podmiot z branży – Deli2. Spółka ta również prowadzi obecnie ofertę przy wsparciu platformy Beesfund. W tym przypadku próg powodzenia ustawiono na poziomie 500 tysięcy złotych.

Po kilkunastu dniach trwania emisji na akcje Deli2 zapisało się zaledwie 3 inwestorów, wpłacając 11 tysięcy złotych. Do końca trwania oferty pozostały 32 dni.

Niestety tu również podana ilość informacji na temat emitenta i biznesu jest bardzo skromna i moim zdaniem utrudnia ocenę opłacalności inwestycji.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Start emisji akcji Signius SA

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook