Jutro początek emisji Farmy Fotowoltaiki. Po lekturze dokumentu ofertowego


Jutro o godzinie 9:00 na platformie Crowdway.pl rozpocznie się emisja akcji spółki Farmy Fotowoltaiki. Dziś poznaliśmy parametry oferty oraz informacje (niektóre) z dokumentu ofertowego.

EmitentEmitentFarmy Fotowoltaiki S.A.
BranżaBranżafotowoltaika
Kwota zbiórkiKwota zbiórki4,05 mln zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany5,10%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 75,3 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna7,50 zł - akcje serii c
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji540.000 akcji serii C
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 16.04.2021
Cel emisjiCel emisjiprojekt farmy, budowa farmy fotowoltaicznej, środki obrotowe, wzrost zatrudnienia, marketing
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.farmyfotowoltaiki.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Emisja akcji Farmy Fotowoltaiki

Jak już pisałem w tekście Wkrótce akcje Farmy Fotowoltaiki na platformie Crowdway, firma została założona z myślą o budowie farm fotowoltaicznych na terenie całego kraju. W tym celu, we współpracy z Columbus Energy, realizuje poszczególne projekty farm w ramach spółek celowych.

Jesteśmy spółką deweloperską działającą w obszarze fotowoltaiki. Na obecnym etapie rozwoju generujemy koszty związane z budową farm. Przychody będziemy generować po uruchomieniu instalacji, czyli w 2022 roku. Z punktu widzenia inwestora istotny jest fakt, że mamy zakontraktowane projekty oraz to, że inwestycja w farmy fotowoltaiczne to sposób na wieloletni dochód pasywny. Projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii mogą bowiem pozwalać na osiągnięcie nawet kilkunastoprocentowej stopy zwrotu. ­

tłumaczył Kamil Kita, prezes Farm Fotowoltaiki SA. 

Plany

Spółka pod koniec lutego br. poinformowała o aktualizacji strategii rozwoju. Dzięki jej realizacji ma osiągnąć przychody ze sprzedaży na poziomie ok. 9,7 mln zł rocznie w perspektywie kolejnych 15 lat, co łącznie da kwotę ponad 145 mln zł.

Podobnie jak opisywana przeze mnie kilka dni temu spółka OZE Rentier, również Farmy Fotowoltaiki chcą regularnie dzielić się zyskami z inwestorami. Od 2023 roku emitent będzie wypłacać dywidendę w wysokości 90% wolnych przepływów pieniężnych (pozostałe 10% pozostanie w formie rezerwy na lata następne).

Wpływy z emisji

Z rozpoczynającej się jutro crowdfundingowej oferty Farmy Fotowoltaiki chcą pozyskać od inwestorów 4,05 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone głównie na budowę farmy fotowoltaicznej na Podkarpaciu o mocy 1 MW. Innymi celami emisji są m.in. zwiększenie środków obrotowych, wzrost zatrudnienia i działalnia marketingowe

Debiut na NewConnect

W ciągu roku Farmy Fotowoltaiki mają zadebiutować na rynku NewConnect. Spółka podpisała już umowę z autoryzowanym doradcą – Kancelarią Adwokacką Kramer i Wspólnicy, która wesprze proces wejścia na NewConnect. Debiut planowany jest między czwartym kwartałem br., a pierwszym kwartałem 2022 roku.

Dokument ofertowy

Dziś na platformie Crowdway opublikowany został dokument ofertowy emitenta. Niestety muszę napisać, że jestem trochę rozczarowany lekturą. Zabrakło odpowiedzi na wiele ważnych pytań, co uniemożliwia dokładną analizę oferty. Już teraz wiem, że ja akcji nie kupię. Nie lubię „kupować kota w worku” a Farmy Fotowoltaiki trochę takiego kota przypominają. Na stronie emisji tym razem nie ma też możliwości zadawania spółce pytań. A szkoda, bo kilka bym znalazł.

Parametry oferty

W rozpoczynającej się jutro emisji Farmy Fotowoltaiki oferują 540.000 akcji serii C po cenie emisyjnej 7,50 zł. Do tej pory na kapitał zakładowy składa się 10.000.000 akcji serii A, ale spółka przeprowadziła już emisję akcji serii B, która nie została jeszcze zarejestrowana przez KRS. Gdy to nastąpi to liczba wyemitowanych akcji wzrośnie do 10.038.462 (nie licząc akcji z trwającej oferty). Daje to wycenę całej firmy na poziomie 75,3 mln zł. To bardzo dużo jak na spółkę, która istnieje kilka miesięcy i nie może jeszcze pochwalić się konkretnymi wynikami.

Kapitał własny emitenta wynosi 1.046.917 zł, co oznacza, że za każdą złotówkę majątku firmy musimy zapłacić 72 zł. Firma będzie musiała zarabiać naprawdę spore pieniądze, żeby zakup akcji w trwającej ofercie był opłacalny.

Inwestorów ma skusić obietnica regularnej i wysokiej dywidendy, o czym pisałem powyżej. Musimy jednak pamiętać, że ponad 80% zysków i tak będzie trafiać do głównego akcjonariusza, który objął akcje po cenie nominalnej, tj. po 10 groszy.

Cena emisyjna

Być może wysoką cenę emisyjną uzasadniają podpisane umowy przez Farmy Fotowoltaiki. Znajdziemy o nich informację na stronach 6-7 dokumentu ofertowego. Brak jest niestety szczegółów. Samo podpisanie umowy o niczym jeszcze nie świadczy – ich zapisy niekoniecznie muszą być korzystne dla spółki.

Nie znalazłem też szczegółów dotyczących ceny emisyjnej akcji serii B. Domyślam się, że główny akcjonariusz objął akcje po nominale, czyli po 0,10 zł. Nie wiem jednak kto i za ile kupował akcje kolejnej emisji. To wszystko jest istotne w kontekście debiutu na rynku NewConnect.

Spółka zapowiada, że debiut ma nastąpić w ciągu roku i jednocześnie do obrotu wprowadzone zostaną wszystkie akcje. Farmy Fotowoltaiki nie przewidują więc lock-upu na akcje obejmowane po cenie dużo niższej niż podczas obecnej oferty. To rodzi spore ryzyko dodatkowej podaży i obniżenia kursu.

Podsumowanie

Niestety brak informacji w sprawie kluczowych kwestii uniemożliwia mi analizę emitenta. W takiej sytuacji nie wezmę udziału w ofercie. Ponad 75 mln zł za tego typu spółkę to według mnie bardzo dużo.

Wolę kupić akcje notowanego już na NewConnect Ekopolu, który również rozpoczyna działalność polegającą na budowie farm fotowoltaicznych, ale wyceniany jest na zaledwie 16 mln zł. Dodatkowo kupując akcje Ekopolu partycypujemy w ciekawym projekcie deweloperskim a do spółki wpływa spora gotówka z rentownej działalności paliwowej. Co więcej spółka zapowiedziała, że nie zamierza emitować dodatkowych akcji bo ma wystarczające środki własne.

Nie wątpię jednak, że emisja Farm Fotowoltaiki zakończy się sukcesem. Na alert inwestora w serwisie Crowdway zapisało się blisko 1200 inwestorów. Jeśli więc jesteś zainteresowany akcjami – koniecznie przeczytaj dokument ofertowy i bądź gotowy jutro punktualnie o 9:00 do złożenia zlecenia. Minimalna wartość zapisu to 450 zł, czyli 60 akcji.

To może być dobra okazja dla „spekulantów”. Branża fotowoltaiczna cieszy się sporym zainteresowaniem giełdowych inwestorów, więc zapowiedź szybkiego debiutu na NewConnect daje szansę na spory zysk w perspektywie kilkunastu miesięcy. Ja wolę jednak bardziej długoterminowe inwestycje i solidniejsze fundamenty.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u

Please follow and like us:
Czytaj też:   Co się dzieje z Samito? - pytania do spółki

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook