Kampania Holo4Labs – lektura regulaminu obowiązkowa

Dziś na platformie Smartfunds wystartowała crowdfundingowa oferta spółki Holo4Labs.

Emisja Holo4Labs


Emitent to polska spółka, oferująca zaawansowane rozwiązania technologiczne VR i MR do laboratoriów.


W trwającej ofercie chce zebrać od 800 tys. do 1,2 mln zł oferując 8-12 udziałów. Oznacza to, że 1 udział w spółce ma wartość 100 tysięcy złotych.

Nowe udziały będą stanowić do 12% kapitału, czyli spółkę wyceniono na 10 mln zł.


Podane wyżej parametry oferty nie oznaczają, że chcąc objąć udziały trzeba zainwestować minimum 100 tys. zł. Platforma oferuje tzw. jednostki udziałowe za 1 zł. Jedna jednostka udziałowa jest odpowiednikiem 0,00001 udziału w spółce.


Regulamin platformy


Wszystkich inwestorów zainteresowanych objęciem udziałów w Holo4Labs namawiam do przeczytania regulaminu platformy Smartfunds.


Dziwię się, że w żadnym innym serwisie internetowym o tym się nie mówi. Wszyscy – począwszy od Money.pl i Pulsu Biznesu – publikują chyba gotowe teksty nadesłane przez emitenta. Nikt nie zwraca uwagi na fakt, że tak naprawdę nie obejmujemy żadnych udziałów w emitencie.


Udziałowcem Holo4Labs będzie platforma crowdfundingowa. My w zamian za zainwestowane pieniądze otrzymamy jakieś „jednostki udziałowe”. Cytując regulamin platformy:


Jednostki Udziałowe stanowią pakiet uprawnień przypisanych Użytkownikowi dotyczący ułamkowych części Udziałów obejmowanych w wykonaniu Umowy przez Smartfunds Powiernictwo występujące w charakterze powiernika Użytkownika i nominalnego wspólnika Spółki. Jednostki Udziałowe obejmują m.in. uprawnienie Użytkownika do otrzymywania wypłat pieniężnych z tytułu dywidend lub z tytułu likwidacji / wyjścia z inwestycji w Udziały (po potrąceniu opłat należnych Smartfunds na podstawie Umowy). Jednostki Udziałowe nie są papierami wartościowymi ani nie stanowią dokumentów legitymacyjnych Użytkownika. ‘Jednostki Udziałowe’ zgodnie ze znaczeniem nadanym im w treści Umowy Uczestnictwa są wyłącznie skrótowym określeniem całokształtu uprawnień Użytkownika wynikających z Umowy Uczestnictwa w odniesieniu do Udziałów.

Jak widać, mimo wyłożenia pieniędzy nie jesteśmy właścicielami żadnych papierów wartościowych. Otrzymamy za to w przyszłości dywidendę (o ile spółka ją kiedykolwiek wypłaci) oraz środki po sprzedaży naszych jednostek. Tu jednak mała uwaga – od wszelkich pożytków platforma potrąci sobie 7% prowizji.

Czytaj też:   Akcje CanPoland z crowdfundingu jednak z debiutem na NC?

Kolejna niespodzianka w regulaminie – w przypadku zamiany formy prawnej emitenta ze spółki z o.o. w spółkę akcyjną, 2% należnych nam akcji przypadnie platformie Smartfunds. Oznacza to, że jeśli Holo4Labs spełni swoją obietnicę i zadebiutuje na rynku NewConnect to nasza inwestycja uszczupli się o „działkę” dla platformy Smartfunds.

Regulamin platformy pełen jest dziwnych i niezrozumiałych zapisów. Zastanawiam się czy na pewno wolny jest od klauzul abuzywnych. Trudno jest go przeczytać bez pomocy prawnika. To mnie zniechęca do jakiejkolwiek inwestycji na tej platformie.

 

Tak na marginesie – zastanawiam się co stałoby się z naszymi „udziałami” w przypadku upadłości platformy crowdfundingowej? W końcu nie jesteśmy właścicielami udziałów emitenta, ale wirtualnych jednostek stworzonych przez Smartfunds. Obawiam się, że czekałaby na nas przykra niespodzianka. A kapitały platformy nie są wcale wysokie.


O Holo4Labs


Gdyby jednak nawet spółka wybrała inną platformę crowdfundingową to też raczej nie skusiłbym się na jej udziały. Pomijam fakt, że kilka minut szukałem i nie znalazłem dokumentu ofertowego.


Firma działa w specyficznej branży. Zapowiada, że chce zostać światowym liderem branży laboratoryjnej. Niestety zazwyczaj bywa tak, że plany są okazałe a kończy się kolejnymi emisjami akcji i w końcu fiaskiem. Trzymam kciuki, by tym razem było inaczej, ale jednak jestem pesymistą.


Ciekawe są wypowiedzi Prezesa spółki. Oto kilka z nich:


Break-even point osiągniemy w drugim kwartale przyszłego roku, czyli bardzo szybko i wówczas będziemy w stanie generować również bardzo poważny stream przychodowy


Środki pozyskane z akcji crowdfundingowej w bardzo dużym stopniu inwestujemy w development produktu…


Jesteśmy gotowi z produktem, dokładnie wstrzeleni w timing rynku


Zakładając, że mamy dostęp do 26% rynku, to jest 208 tys. podmiotów, 10% z nich się capeksuje


Wypowiedzi Prezesa są dla mnie niewiele lepiej zrozumiałe od regulaminu platformy.

Czytaj też:   CanPoland informuje o sukcesie. Najważniejszego jednak nie wiemy

To inwestycja zdecydowanie nie dla mnie. Jeśli jesteś innego zdania to odsyłam na stronę platformy Smartfunds. Pamiętaj koniecznie o zapoznaniu się z regulaminem.

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych oraz autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook