Obligacje społeczne – nie mylić ze skarbowymi!

W serwisie Facebook natknąłem się na reklamę prezentującą obligacje społeczne. Czym jest ten „twór” i kto jest ich emitentem?

Obligacje społeczne

Po zapoznaniu się z reklamą obligacji oprocentowanych na 0,5 – 0,8% miesięcznie zapragnąłem poznać szczegóły. Oto czego się dowiedziałem.

Obligacje społeczne, reklama w serwisie Facebook
Obligacje społeczne, reklama w serwisie Facebook

Osoby niezaznajomione zbytnio z finansami mogą łatwo pomylić obligacje społeczne z obligacjami skarbowymi. Strona internetowa jest bardzo podobna do serwisu obligacjeskarbowe.pl, gdzie znajdziemy ofertę papierów emitowanych przez Skarb Państwa.

Na stronie obligacje-spoleczne.pl szczegółów jednak zbyt dużo nie ma. Możemy dowiedzieć się, że obligacje nabyć można w „Oddziałach Obligacji, Notariatach i w Internecie”. Tu też szczegółów brakuje. Nie dowiemy się, czym są „Oddziały Obligacji” i jakie kancelarie notarialne pośredniczą w sprzedaży.

Emitent obligacji

W zakładce „Zakup obligacji” nie złożymy zlecenia – możemy jedynie wypełnić formularz kontaktowy podając swoje dane. Na każdej podstronie znajduje się duży banner „Krajowego Funduszu Gwarancyjnego”. Brzmi bardzo dumnie i bezpiecznie. Czym jest ten Fundusz?

Po wejściu na stronę KFG znajdziemy bardzo widoczne loga Komisji Nadzoru Finansowego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Giełdy Papierów Wartościowych. Nie wiem w jakim kontekście umieszczono te loga i czy firma ma zgodę na wykorzystanie grafiki na swojej stronie.

No właśnie firma, bo Krajowy Fundusz Gwarancyjny nie jest, jakby mogła sugerować nazwa, jakąś centralną instytucją. Jest to spółka akcyjna z siedzibą w Rzeszowie. Według danych w KRS firmę zarejestrowano 2 lata temu i warto zauważyć, że jest kierowana przez młodych przedsiębiorców (przynajmniej jak na mój punkt widzenia) 🙂 Wszyscy członkowie zarządu i rady nadzorczej to osoby urodzone w latach 90.

Czytaj też:   Emisja akcji Implant SA - więcej pytań niż odpowiedzi

Krajowy Fundusz Gwarancyjny

Na stronie głównej KFG wyraźnie uwidoczniony jest cytat z ustawy o poręczeniach:

Ustawa o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne.

Nowy system gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw realizowany przez BGK za pomocą utworzonego Krajowego Funduszu Gwarancyjnego – Art. 34g. [Przeznaczenie i pochodzenie środków Krajowego Funduszu Gwarancyjnego] W Banku Gospodarstwa Krajowego działa Krajowy Fundusz Gwarancyjny, zwany dalej “Funduszem”.

Firmy będą mogły otrzymywać dzięki temu gwarancje i poręczenia na ok. 9 mld zł rocznie. Drogą do tego celu ma być utworzenie Krajowego Funduszu Gwarancyjnego (KFG) w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Cytat ten mógłby sugerować jakiś związek wspomnianej spółki z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i jego funduszem gwarancyjnym. Gdy dodamy do tego jeszcze wykorzystanie z niezrozumiałego dla mnie powodu loga wymienionych wcześniej instytucji, niedoświadczony inwestor może pomyśleć, że emitentem lub gwarantem „obligacji społecznych” jest Skarb Państwa lub jakaś należąca do niego instytucja.

Wystawca obligacji

Wróćmy jeszcze jednak do strony obligacji społecznych. W zakładce kontakt znajdziemy dane jeszcze innego podmiotu i to on jest, zdaje się, faktycznym emitentem obligacji – Obligacje Społeczne Prosta Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie.

Jest to nowy twór – podmiot zarejestrowany został 1,5 miesiąca temu a jego jedynym akcjonariuszem jest wspomniany Krajowy Fundusz Gwarancyjny (ten z Rzeszowa). Wśród przedmiotu działalności wymienia się m.in. doradztwo w zakresie prowadzenia działalności, działalność związaną z oprogramowaniem, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

Czytaj też:   Implant SA z poważnymi problemami

Podsumowanie

Mam nadzieję, że osoby, które zainwestują w „obligacje społeczne” zdają sobie sprawę kto jest faktycznym emitentem tych papierów, i że nie ma on nic wspólnego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego czy Skarbem Państwa.

Mam wrażenie, że loga instytucji takich jak KNF czy BFG mogą wprowadzić w błąd potencjalnych inwestorów. W sumie to dowiedziałem się tylko tego kto te obligacje emituje. Nadal nie wiem jednak jaki jest cel emisji i jakie zabezpieczenie (o ile jest). Ja na pewno takich obligacji do portfela nie dodam 🙂


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u.

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych oraz autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook