Szykują się spore zmiany w crowdfundingu

Szykują się spore zmiany w crowdfundingu

7 października, 2020 0 przez Crowdnews.pl

Parlament Europejski przyjął stanowisko Rady dotyczące platform finansowania społecznościowego. Oznacza to spore zmiany na rynku crowdfundingu. Co się zmieni?

Zmiany w crowdfundingu

Nowe rozporządzenie UE wprowadzi spore zmiany dla platform, emitentów i inwestorów. Do najważniejszych zaliczyć można:

  • wymóg posiadania licencji dla platform,
  • wprowadzenie nowego dokumentu – Arkusz Kluczowych Informacji,
  • Wprowadzenie możliwości prowadzenia rynku wtórnego,
  • Podniesienie maksymalnego progu wartości emisji,
  • Umożliwienie zarządzania portfelem.

Nowe przepisy, które wejdą w życie za 12 miesięcy mają przede wszystkim zwiększyć ochronę inwestorów na rynku crowdfundingu.

Arkusz Kluczowych Informacji

Emitenci będą mieli obowiązek publikować nowy dokument – Arkusz Kluczowych Informacji. Podobny dokument znany jest nabywcom jednostek w funduszach inwestycyjnych. W przystępnej formie przedstawia on wszystkie najważniejsze informacje, które powinny być znane inwestorom.

Lektura Arkusza Kluczowych Informacji będzie z pewnością łatwiejsza i przyjemniejsza od Dokumentu Ofertowego.

Rynek wtórny crowdfundingu

Kolejną zmianą mającą na celu ochronę inwestorów jest ułatwienie obrotu akcjami kupionymi w kampaniach crowdfundingowych. Już teraz obrót taki jest możliwy, ale to inwestor samodzielnie musi szukać nabywców i nie może tego robić publicznie (np. poprzez ogłoszenie w gazecie).

Od przyszłego roku rynek wtórny będzie mógł być zorganizowany poprzez „tablice ogłoszeń”, na których inwestorzy zamieszczać będą swoje oferty.

Rejestracja platform

Istotną zmianą jest też obowiązek rejestracji platform crowdfundingowych w krajowych organach nadzorczych. Takie licencjonowanie ma na celu ukrócenie „samowolki” i uregulowanie rynku. Powinno wyeliminować „podejrzane” platformy i wzmocnić pozycje ugruntowanych serwisów, takich jak Beesfund, Crowdway czy Crowdconnect.

Patronite

Dodatkowo, po rejestracji w Komisji Nadzoru Finansowego, będą one mogły świadczyć usługi w pozostałych krajach unijnych.

Czytaj też:   "Ciekawa" odpowiedź Greyhound Candle

Większe emisje

To co ucieszy zwłaszcza emitentów (ale też platformy i inwestorów) to podniesienie maksymalnego progu emisji akcji.

Maksymalna wartość przeprowadzonych emisji przez spółkę w ciągu roku podniesiona zostanie z 1 mln euro aż do 5 mln euro. Na polskim rynku crowdfundingu mieliśmy już kilka emisji, które bez problemów zebrały 1 mln euro. Wkrótce apetyt emitentów może być jeszcze większy.

Więcej o wprowadzanych zmianach możecie dowiedzieć się z filmu „Beesfund na Impact’20„. Zapraszam do zapoznania się z materiałem.

Beesfund na Impact’20 (panel dyskusyjny)


Lubisz moje teksty? Polub też mój profil na Facebook-u.

Please follow and like us: