8 pytań do OZE Rentier

Spośród ofert trwających obecnie przy wsparciu platformy Beesfund, najwięcej środków zebrała do tej pory spółka OZE Rentier. O samej emisji oraz firmie pisałem we wcześniejszych tekstach, m.in. w OZE Rentier – pomysł na stały dochód zielonej energii? W trwającej ofercie emitent zamierza pozyskać 4,4 mln zł, do tej pory zebrano ponad 1,4 mln zł.

Emisja akcji OZE Rentier

Jak firma ocenia pierwszy etap zbiórki? Dlaczego warto zainwestować akurat w te akcje? Miałem okazję zadać przedstawicielom emitenta kilka pytań. Oto one.

Emisja OZE Rentier trwa już około miesiąca. Inwestorzy zapisali się do tej pory na akcje o wartości ponad 1,4 mln zł. Jak Państwo skomentują pierwszy etap oferty?

Ponad 380 inwestorów i 1,4 mln zł to w naszej ocenie dobry wynik, zważywszy że przed nami odbyły się dwie emisje spółek z OZE, jest czas covidu, ludzie nie mają pracy i inwestowanie w przyszłość nie jest obecnie ich priorytetem. Minimalny cel emisji został osiągnięty już pierwszego dnia. Pojedynczy inwestorzy zainwestowali od 179 do 250 tys. zł, kilkadziesiąt zgłoszonych działek gdzie będziemy mogli przygotowywać projekty, bardzo wiele nowych kontaktów dotyczących nowych możliwości współpracy.

Pokazuje to moc crowdfundingu, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego etapu. Teraz będziemy się skupiać na jeszcze bardziej bezpośrednim kontakcie z inwestorami poprzez prowadzenie regularnych webinarów. Dodatkowo tuż przed startem, w marcu zarząd przeszedł Covid i na 3 tygodnie był wyłączony z aktywności.

Skąd wziął się pomysł na taką firmę? Czy zdecydowało zamiłowanie do ochrony środowiska czy także doświadczenie w branży?

Nasz zespół łączy wszystkie te elementy.

Andrzej Tersa ma 47 lat doświadczenia w branży energetycznej. Był Prezesem ENERGA Hydro, ENERGA S.A., Elektrownia Wodna we Włocławku, ENERGA WIND, a także pełnił funkcję Wiceprezesa PGE Energia Odnawialna S.A. Wybudował w 2011 roku największą ówcześnie elektrownie fotowoltaiczną o mocy 4 MWp oraz blok biomasowy o mocy 20 MWe. Z Grupy ENERGA uczestniczył w procedurze przygotowania i podpisania umowy największej transakcji w energetyce polskiej, zakupu przez Grupy ENERGA i PGE aktywów wiatrowych firm duńskiej DONG i hiszpańskiej IBERDROLA. Wartość kontraktu 3,5 miliarda zł. W okresie kierowania obszarem OZE w ENERDZE i PGE, wielokrotnie pełnił funkcję prezesa i członka zarządu Towarzystwa Elektrowni Wodnych.

Obecnie Tomasz z Andrzejem prowadzą konsorcjum OZE System zajmujące się projektami na WN. OZE System przygotowuje projekty farm fotowoltaicznych o mocy 550 MWp i podpisują kolejne umowy. Większość podmiotów to duże fundusze, które inwestują u nas i są spoza Polski i właśnie dlatego pomysł na OZE Rentier SA. Chcemy aby jak najwięcej OZE pozostało w Polskich rękach. Ekologię też mamy we krwi.

Czytaj też:   Ciekawa debata o emisjach akcji

Piotr Frejowski jest entuzjastą domów pasywnych, smart home, automatyki w celu optymalnego wykorzystania energii, oszczędności wody w codziennym w życiu.

Tomasz Zieliński od roku 1997 do 2007 na Politechnice Warszawskiej prowadził badania katalizatorów glinokrzemianowych do redukcji węglowodorów, tlenków azotu do silników o zapłonie samoczynnym.

Jolanta Fraszyńska jest orędowniczką zdrowego trybu życia, ekologii. Aktywnie zmienia siebie i świat wokół. Nam wszystkim bardzo zależy na ochronie środowiska i to propagujemy. To od nas ludzi zależy poprawa czystości powietrza, wody i kondycja naszej planet. Ziemia jest naszym domem i chcemy o niego zadbać. Z tego właśnie powodu jesteśmy w tej branży razem. I pomimo tego, że nie jest to popularne w trendzie inwestycyjnym to my uważamy, że warto o tym mówić.

Jak w kilku zdaniach mogliby Państwo przekonać potencjalnych inwestorów do inwestycji właśnie w OZE Rentier?

Zarząd posiada wiedzę i doświadczenie, zdobyte m.in. w konsorcjum OZE-System, gdzie przygotowujemy projekty farm fotowoltaicznych o mocy 550MWp. W OZE Rentier SA wykorzystujemy sprawdzony tam model biznesowy, polegający na tym, że w pierwszym etapie inwestujemy w przygotowanie projektów farm fotowoltaicznych, z których część sprzedamy, aby za uzyskane środki wybudować farmy dla spółki. Dodatkowo jesteśmy bardzo zainteresowani nowymi technologiami, chcemy w przyszłości na naszych farmach produkować wodór jako sposób na magazynowanie energii.

Część naszych farm chcemy wybudować z dofinansowań unijnych. Prowadzimy rozmowy z trzema uczelniami w Polsce w celu wspólnych badań i wdrożeń w OZE. Im więcej Polaków zainwestuje w OZE, tym większa cześć z ostatniej gałęzi przemysłu pozostanie w rękach Polaków, zależy nam bardzo aby budzić taką społeczną świadomość.

Na rynku zaobserwować można rosnącą konkurencję. Czy nie odbije się to na przyszłych zyskach firmy? Jakie przewagi konkurencyjne ma OZE Rentier?

Całe OZE w miksie energetycznym to obecnie tylko ok 13 %, fotowoltaika to kilka procent więc mamy jeszcze dużo miejsca do zagospodarowania. My stawiamy na innowacje. Nasza pierwsza farma będzie innowacyjna na której będziemy badać różne najnowsze rozwiązania. Chcemy współpracować z wieloma podmiotami, aby korzystać ze wspólnych doświadczeń i wdrażać je. Naszym zdaniem współpracując z innymi przedsiębiorstwami można więcej.

Czytaj też:   Rzut oka na trwającą emisję CStore

Skąd wzięła się wycena firmy na poziomie około 13 mln zł?

Z wyceny projektów, które mamy i teraz tworzymy. Projekt o mocy 1 MWp dzisiaj już można sprzedać za 110 000 do 120 000 euro, a projekty które już robimy i te które mamy rozpocząć będą o mocy łącznej ok 50 MWp. Przychód ze sprzedaży projektów o mocy 42 MWp umożliwi wybudowanie dla OZE Rentier farm o mocy ok. 8,5 MW. Pierwsza farmę wybudujemy w 2 Q 2021 roku. Umowy sprzedaży energii podpisujemy 15 letnie.

Poniżej podajemy przykłady cen projektów: Spółka akcyjna z branży PV ponad rok temu zakupiła projekty o mocy 13 MWp za kwotę 8 mln zł co daje 615 000 zł za 1 MWp. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Columbus-Energy-kupil-za-ok-8-mln-zl-projekty-farm-PV-o-lacznej-mocy-13-MWp-7808458.html

We wrześniu za projekty o mocy 184 MWp zapłaciła 37,83 mln € co daje 925 000 zł za 1 MWp projektu. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Columbus-Energy-kupil-11-spolek-z-projektami-farm-fotowoltaicznych-7968948.html

Innym przykładem zakupu projektów jest zakup 4,64 MWp za cenę 3,5 mln zł. https://www.bankier.pl/wiadomosc/COLUMBUS-ENERGY-S-A-Zawarcie-umowy-nabycia-przez-spolke-zalezna-Columbus-JV-5-sp-z-o-o-100-udzialow-w-5-spolkach-realizujacych-przedsiewziecia-farm-fotowoltaicznych-o-lacznej-mocy-4-64-MW-8051689.html

Co jeśli spółka nie zbierze całej planowanej kwoty?

Już pierwszego dnia osiągnęliśmy ustalony minimalny próg emisji, więc emisja jest już dla nas sukcesem. Za większość kwoty wykonamy projekty dla nas i na sprzedaż, przygotowanie projektu i jego sprzedaż ma potężny zwrot, nawet kilkukrotny, natomiast zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to trwać wiecznie więc docelowo ze środków uzyskanych ze sprzedaży projektów wybudujemy własne farmy generujące stałe przychody. Dla przykładu: wykonanie projektów o mocy 30 MWp w systemie który my przyjęliśmy to koszt ok 1,5 mln zł. Sprzedaż na rynku projektów o mocy 30 MWp to ok 3,6 mln € przychodu, co przy dzisiejszym kursie daje 16 mln zł. Ta kwota daje już nam możliwość wybudowania farm o mocy ok. 6 MWp. Do tego mamy już gotowy projekt i rozpoczęte kolejny 2,5 MWp.

Natomiast im więcej będziemy mieć kapitał, tym więcej zrobimy projektów i tym więcej jako wszyscy akcjonariusze zarobimy.

Czy przed debiutem na NewConnect spółka przeprowadzi jeszcze jedną emisję akcji? Jeśli tak – czy inwestorzy nie muszą się obawiać rozwodnienia kapitału? Jakie będą parametry kolejnej oferty (np. cena emisyjna)?

Mamy takie plany. Każda kolejną emisja akcji, to wykonanie nowych projektów i wybudowanie kolejnych farm. W ten sposób zwiększamy przychód z:

  • wytwarzania energii,
  • sprzedanych projektów.
Czytaj też:   Wystartowała nowa emisja CStore

Dodatkowo im więcej farm to koszty stałe rozkładają się, co sprawia że finalny zysk, z którego planujemy wypłacać dywidendę będzie większy. Szczegóły będziemy mogli podać przed kolejną emisją.

Czy Państwa pozazawodowe pasje i zainteresowania w jakikolwiek sposób pomagają w prowadzeniu takiej firmy?

Tomek jest długodystansowcem, z sukcesem biega maratony i ultramaratony. Prowadzenie firmy porównuje do biegu długodystansowego. Najpierw ważne są przygotowania, treningi wytrzymałościowe, szlifowanie techniki. Po starcie trzeba rozplanować swoje siły i skupiać uwagę na celu. W czasie biegu, trzeba reagować na sytuację podczas biegu, a na koniec trzeba przezwyciężyć własne słabości i dobiec do końca Do tego opłynął Przylądek Horn na przygotowanym przez siebie rejsie. Był na Antarktydzie. Do firmy podchodzi jak do projektów. Każdy etap musi być dobrze zaplanowany i jest ważny ponieważ suma etapów tworzą całość.

Piotrek jest podróżnikiem i pasjonatem żeglarstwa. Andrzej motocyklem przejechał w USA 8 000 km, w tym drogę 66 i 1.

Jola aby dobrze zagrać na scenie też długo przygotowuję się do roli. Nasze zainteresowania powodują że długo się przygotowujemy abyśmy mogli osiągnąć zaplanowany cel. Tworzenie farm zakładamy na okres do 5 lat. Później będziemy utrzymywali je aby zamierzona produkcja energii elektrycznej była na odpowiednim poziomie. To będzie też czas, kiedy będzie można wrócić do naszych pasji.

Bardzo dziękuję za rozmowę


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook