Rzut oka na trwającą emisję CStore

Rzut oka na trwającą emisję CStore

24 marca, 2024 0 przez Crowdnews.pl
Tak jak zapowiadałem w jednym z ostatnich wpisów – zaciekawiłem się trwającą emisją CStore. Czy warto kupić akcje producenta oprogramowania do e-handlu?

Emisja akcji CSTORE

crowdfundingowe emisjeEmitentCSTORE SA
BranżaBranżaprodukcja oprogramowania do e-handlu
Kwota emisjiKwota zbiórki1,3 mln PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany5,32%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 23,1 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna2,00 PLN
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji650.000 akcji serii G
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 16.04.2024
Cel emisjiCel emisjirozbudowa działu sprzedażowego
platforma crowdfundingowaStrona emisjihttps://www.emisja.cstore.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

To już kolejna emisja akcji spółki kierowanej przez Dawida Paszka. To częste zjawiska na rynku crowdfundingu, że firmy sięgają po pieniądze inwestorów kilka razy. I bardzo często zdarza się, że każda kolejna oferta jest przeze mnie oceniana coraz gorzej. Zazwyczaj powodem jest przejadanie kapitału, nieposkromiony apetyt emitentów na środki inwestorów (zbierzmy jak najwięcej a nie tyle ile potrzeba), przedstawianie nierealnych prognoz, zapominanie o inwestorach po zakończeniu oferty. W przypadku CStore jest dokładnie odwrotnie. Emitent nie robi klasycznego „skoku na kasę”. Z trwającej oferty chce pozyskać 1,3 mln zł. Środki te przeznaczy na zwiększenie zespołu sprzedażowego, co powinno w niedalekiej przyszłości rozszerzyć skalę działalności i poprzez osiągnięcie efektu skali znacznie poprawić wyniki.

CStore na plus

Gdy rozmawiam z inwestorami – Czytelnikami bloga na temat CStore to za każdym razem jako największy plus spółki wskazują wzorową komunikację z nabywcami akcji. Od siebie dodam, że zgadzam się z tymi opiniami. Mam akcje kilku różnych emitentów i nie ma dla mnie nic gorszego niż „olewanie” inwestorów i przypominanie sobie o nich dopiero wtedy gdy trzeba po raz kolejny zebrać kapitał. W CStore inwestorzy mogą liczyć na regularny raport z opisem działalności firmy i jej wyników. Prezes Dawid Paszek nie ucieka od trudnych pytań (jeśli takie się pojawią) i na wszystkie kwestie udziela wyczerpujących odpowiedzi. Napiszę jeszcze raz to co pisałem przy poprzedniej ofercie spółki. Warto inwestować w tego typu firmy, bo po debiucie giełdowym ich akcje są dużo wyżej wyceniane niż akcje spółek, które nie szanują swoich inwestorów.

Debiut CStore

Skoro już o giełdzie mowa to debiut CStore na NewConnect jest coraz bliższy. Trwająca oferta jest ostatnią przed pojawieniem się firmy na „małej giełdzie”. To zwiększa atrakcyjność inwestycji, tym bardziej że model biznesowy emitenta (SaaS) jest bardzo lubiany przez giełdowych inwestorów. Warto tu wspomnieć chociażby o cyber_folks (dawniej R22). Gdy na łamach bloga przedstawiałem spółkę w dziale „pomysły na inwestycje” jej akcje kosztowały 33,50 zł. Dziś jest to ponad 100 zł. CStore życzę takiego rozwoju a inwestorom takiego wzrostu wartości akcji. Widząc dotychczasowe działania obecnego emitenta wierzę, że jest to bardzo realne – gwarancji jednak oczywiście nie daję.

Kolejne plusy

Do kolejnych plusów zaliczyć mogę bardzo szczegółowy dokument ofertowy. To kolejny przykład transparentności firmy. Warto zajrzeć do tego dokumentu, żeby lepiej poznać spółkę kierowaną przez Dawida Paszka. Innym pozytywem jest… brak prognoz finansowych. Mogłoby się wydawać, że to raczej coś negatywnego. Nic bardziej mylnego 🙂 Na rynku crowdfundingu prognozy przedstawiane przez emitentów mają tak małą wartość, że lepiej gdy ich w ogóle nie ma. Myślę, że gdyby Janusz Palikot nie przedstawiał podczas licznych kampanii prognoz, niemających szans na realizację to mniej inwestorów straciłoby swoje pieniądze. Prezes CStore Dawid Paszek pytany o prognozy odpowiadał, że woli chwalić się realnymi osiągnięciami. Szanuję za takie nastawienie.

Wyniki finansowe

Zerknijmy zatem na wyniki osiągane przez emitenta. Skonsolidowane sprawozdanie spółki akcyjnej pokazuje wzrost przychodu z 3 do 3,3 mln zł. Nieco szybciej rosły koszty działalności operacyjnej – z 2,2 do 2,6 mln zł. Jednym z czynników mających na to wpływ był wzrost kosztu wynagrodzeń. W konsekwencji w ubiegłym roku zmniejszył się zysk netto – z 727,6 do 620,7 tys. zł. Być może dlatego spółka zdecydowała się tym razem na zmniejszenie ceny emisyjnej akcji w porównaniu z poprzednią ofertą. Dokładnie rok temu mogliśmy nabyć jedną akcję za 2,40 zł, teraz cena wynosi równe 2 zł. Inwestorzy, którzy kupili akcje serii F mogą być trochę rozczarowani, ale najważniejsze jest aby spółka rozwijała się jak najszybciej. A pozyskanie kapitału podczas trwającej emisji doda paliwa do wzrostu. Zyski liczyć będą podczas giełdowego debiutu (oby!). Z drugiej strony obniżenie ceny emisyjnej sprawia, że na trwającą ofertą należy spojrzeć przychylniejszym okiem. Spółka rozwija się w zakładany wcześniej sposób, osiąga przyzwoite wyniki (oj mało jest w crowdfundingu firm z takim zyskiem), giełdowy debiut jest już bardzo bliski a mamy okazję nabyć akcje w niższej cenie niż rok temu.

Podsumowanie

Nie chcę za bardzo rozpisywać się na temat CStore, bo robiłem to już na blogu kilka razy. Podoba mi się ta spółka i życzę jak najlepiej. To jedna z tych inwestycji, gdzie mogę zaryzykować swój kapitał. Podoba mi się właśnie szanowanie pozyskanego kapitału przez Prezesa. Firma jest rentowna, rozwija się w przemyślany sposób, ma dodatnie przepływy finansowe (choć struktura przepływów jest do lekkiej poprawy) – jednym słowem CStore to spółka, jakie chcę widzieć jak najczęściej w crowdfundingu. Zachęcam do odwiedzenia strony emisji i lektury dokumentu ofertowego. Na 10 kwietnia planowany jest czat z Prezesem w serwisie Stockwatch. Będzie okazja do zadania dodatkowych pytań.
Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u Podoba Ci się mój blog? Możesz go wspierać na Patronite – Zostań Patronem Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:
Czytaj też:   Kombinat Konopny jak Palikot? Kolejna emisja konopnej spółki