Emisja 2loop Tech mnie nie zachwyciła

Emisja 2loop Tech mnie nie zachwyciła

6 marca, 2024 0 przez Crowdnews.pl

Ze sporymi nadziejami siadałem do analizy trwającej emisji akcji spółki 2loop Tech. Niestety nadzieje bardzo szybko prysły. Dlaczego? O tym w moim dzisiejszym krótkim wpisie.

Emisja akcji 2loop Tech

EmitentEmitent4Loop Tech SA
BranżaBranżarecykling OZE
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1 500 240 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany8,20%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 16,8 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna5,32 zł - akcje serii C
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji282 000 akcji serii C
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 15.03.2024
Cel emisjiCel emisjiwyposażenie zakładu, budowa zespołu sprzedażowego, badania rozwojowe
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.2loop.tech/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Pierwsze wrażenie było pozytywne. 2loop Tech działa w ciekawej i bardzo perspektywicznej branży. Do takich perspektywicznych branż zaliczyć możemy zarówno OZE, jak i recykling. A tu mamy kumulację – recykling OZE. 

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że działanie w ciekawym sektorze to trochę za mało. Tym bardziej, że 2loop Tech nie tyle działa co dopiero chce działać w tej branży. Bo jak inaczej nazwać fakt, że w ciągu 2 ostatnich lat „działalności” firma osiąga mniej niż 7 tys. zł przychodu. 

To jeszcze nie jest nic dyskwalifikującego emitenta. Przecież wielu z nich dopiero „raczkuje”, prowadzi badania, pozyskuje finansowanie na start. Jest jednak coś innego – coś co nakazuje zachować wielką czujność i podejść do zapowiedzi spółki z dystansem. Tym czymś jest niedotrzymywanie obietnic.

Poprzednia emisja 2loop Tech

Wystarczy przypomnieć sobie jak kończą firmy, które mamiły inwestorów obietnicami, nie mającymi później pokrycia w rzeczywistości – Pora na Pola, Manufaktura Palikota, Marie Zelie i wiele innych. Niestety 2loop Tech też ma już „na sumieniu” niedotrzymanie obietnic. Nie twierdzę, że trzeba od razu taką firmę skreślać. Po prostu w takiej sytuacji z wielką rezerwą podchodzę do przedstawianych prognoz i opieram się na twardych danych. A te w przypadku 2loop Tech nie zachęcają mnie do kupna akcji.

Wracając do poprzedniej oferty spółki – jesienią 2021 roku odbyła się pierwsza publiczna emisja akcji 2loop Tech. Emitent zamierzał uplasować 300 tysięcy akcji serii B i 120 tysięcy akcji serii C. Ceny emisyjne wynosiły odpowiednio 9,90 zł i 10,90 zł. Wyceniona wtedy na 30 mln zł firma zapowiadała wejście na NewConnect jeszcze w 2021 roku. 

Mamy już 2024 rok a nie zostały poczynione żadne kroki w kierunku giełdowego debiutu. Zamiast tego mamy kolejną emisję – tym razem cena emisyjna wynosi „tylko” 5,32 zł a zaproponowana wycena firmy stopniała do 16,8 mln zł. Nadal jednak jest to moim zdaniem zdecydowanie zbyt dużo. Żal tylko inwestorów, którzy powierzyli firmie środki w 2021 roku.

Sytuacja finansowa

Trudno bronić wyceny spółki patrząc na wyniki finansowe, a raczej ich brak. Minęło już kilka lat działalności a nadal firma nie osiąga żadnych przychodów lub są one śladowe. Czy podczas emisji z 2021 rok inwestorzy byli informowani o tym, że jeszcze przez kilka lat 2loop Tech nie będzie generować sprzedaży? 

Przychodów nie ma, ale koszty ponosić oczywiście trzeba. Oznacza to pokazywanie co roku straty. W 2022 roku wyniosła ona 638,5 tys. zł, w 2023 roku urosła do 673,1 tys. zł. W sposób drastyczny kurczą się nie tylko kapitały własne, ale też suma bilansowa. Według wstępnych danych za ubiegły rok stopniała ona do 389 tys. zł. 

Patronite

Prognoza

Przedstawiona na stronie emisji prognoza jest bardzo ogólna. Przychody mają wynosić rocznie 7,2 mln zł a koszty 4,1 mln zł. Oznacza to około 3 mln zł zysku brutto rocznie. I to wszystko. Nie wiemy w jakim okresie ta prognoza ma obowiązywać. Kiedy firma zacznie zarabiać, kiedy w ogóle zacznie generować przychody?

Chyba nie tylko ja podchodzę z rezerwą do prognozy, która zakłada niezmieniające się koszty. Czy spółka zakłada, że koszty energii, wynagrodzeń, transportu nie będą rosły???

Podsumowanie

Przedstawione na stronie emisji dane i dokumenty nie pozwalają na jakąś pogłębioną analizę. W moich oczach nie wygląda to ciekawie. W dodatku czy nawet pełen sukces oferty sprawi, że spółka wejdzie na wyższy poziom? Jak skomentował to jeden z Czytelników bloga w prywatnej rozmowie (działający w branży OZE) – „1,5 mln to trochę mała kwota. Wystarczyłaby na uruchomienie pizzerii”. 

Ja nie widzę tu ciekawej oferty. Nie żebym był uprzedzony, ale fakt że oferta jest prowadzona przy współpracy z Beesfund zapala kolejną ostrzegawczą lampkę. Do tej pory niewiele było udanych projektów na tej platformie. Ponoszone ryzyko jest dla mnie zbyt duże, jak na potencjalne zyski. Ale oczywiście zachęcam do przyjrzenia się ofercie. 

 


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u

Podoba Ci się mój blog? Możesz go wspierać na Patronite – Zostań Patronem

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Niewiele zostanie z Samito?