Dlaczego akcje mają różne oznaczenia serii (np. A, B, C)?

Dlaczego akcje mają różne oznaczenia serii (np. A, B, C)?

30 maja, 2020 0 przez Crowdnews.pl

W cyklu „Dla początkujących” staram się opisać podstawowe rzeczy związane z inwestowaniem w akcje oraz odpowiedzieć na pytania Czytelników strony. Dziś odpowiadam na pytanie Łukasza.

Oznaczenie serii akcji

Łukasz napisał na messengerze:

„Czy mógłbyś napisać artykuł w którym wyjaśnisz jakie są różnice w akcjach typu A, B i C?”

Bardzo dziękuję za to (i każde inne pytanie).

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – to zależy 🙂

Skoro akcje jednej spółki mają różne oznaczenie to znaczy, że czymś się różnią. Najczęściej jedynie czasem, w którym zostały wyemitowane. Pierwsze akcje, które zostają objęte w momencie zakładania spółki, dostają oznaczenie „A”.

Jeśli po jakimś czasie firma postanawia podwyższyć kapitał i wyemitować nowe akcje, wtedy będziemy mogli przeczytać, że spółka oferuje w emisji papiery serii „B”. W tym przypadku jedyna różnica między akcjami to właśnie data emisji (i ewentualnie cena emisyjna).

Uprzywilejowanie akcji

Spółka może również wyemitować dwie różne serie w jednym czasie. Załóżmy, że po kilku miesiącach chce zaoferować papiery zarówno nowym inwestorom, jak i dotychczasowym akcjonariuszom – założycielom firmy. „Starzy” akcjonariusze dostaną jednak możliwość objęcia papierów uprzywilejowanych – jedna akcja będzie dawała 2 głosy na Walnym.

W takim przypadku trzeba odróżnić jedne akcje (dające tylko 1 głos) od drugich (uprzywilejowanych). W ten sposób emisja dotyczyć będzie akcji serii „C” i „D”.

Patronite

Na platformie Beesfund popularne jest oferowanie podczas emisji akcji 3 różnych serii. Teraz możemy to zaobserwować chociażby podczas ofert Balticusa czy Agromy. Tutaj akcje serii B, C i D różnią się jedynie ceną emisyjną.

Czytaj też:   Greyhound Group - takich emisji wolałbym nie widzieć

Crowdfundingowa emisja akcji trwa zazwyczaj około 3 miesięcy i spółki wraz z platformą Beesfund chcą zachęcić inwestorów do szybszego zapisywania się na akcje. W ten sposób akcje „wcześniejszej” serii są tańsze. Gdy pula akcji serii B się wyczerpie, wtedy nabyć można papiery kolejnej serii, ale już trochę droższe.

Podsumowanie

Podsumowując – zazwyczaj różne serie akcji oznaczają po prostu, że zostały wyemitowane w różnym okresie. Dodatkowo mogą różnić się m.in.:

  • ceną emisyjną
  • uprzywilejowaniem co do wysokości dywidendy
  • uprzywilejowaniem co do ilości głosów na Walnym
  • wskazaniem właściciela (imienne i na okaziciela).

Kupując akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych zazwyczaj nie wiemy jaką nabywamy serię (chyba, że tylko jedna seria została dopuszczona do obrotu). Zresztą ta wiedza nie jest nam do niczego potrzebna. Wszystkie akcje na GPW mają takie same prawa – jeśli właściciele akcji uprzywilejowanych chcą „handlować” nimi na giełdzie, wcześniej muszą zrezygnować ze swojego uprzywilejowania.

Metryczka dotycząca kapitału akcyjnego nieistniejącej już spółki Espebepe (Szczecińskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego). Źródło: Almanach spółek giełdowych Wiosna’99, Gazeta Giełdy Parkiet

Na powyższej grafice widzimy, że spółka wyemitowała łącznie 2.150.000 akcji w trzech seriach (od A do C). Każda akcja bez względu na serię ma taką samą wartość nominalną (w tym przypadku 5 zł), ale mogły mieć różną cenę emisyjną. Na giełdzie handlowano akcjami dwóch serii, gdyż papiery jednej serii (23.450 akcji) były walorami imiennymi i uprzywilejowanymi.

Czytaj też:   CStore przedłuża zapisy na akcje

W ofertach crowdfundingowych poszczególne serie różnią się ceną emisyjną. Jeśli jednak widzimy, że spółka wyemitowała już wcześniej sporo akcji („nasze” mają wtedy literę ze środka lub końca alfabetu) – warto sprawdzić na jakich warunkach obejmowane były dotychczasowe serie – tzn. jaka była cena, czy są uprzywilejowane, czy zostały opłacone gotówką czy wkładem niepieniężnym. Informacje na ten temat uzyskamy w dokumencie ofertowym.

Łukaszowi jeszcze raz dziękuję za dobre pytanie i zapraszam do przysyłania kolejnych pomysłów na tekst.

Please follow and like us: