Cieleśnica – kupić akcje i zostać współwłaścicielem pałacu

Spółka Cieleśnica przeprowadza crowdfundingową emisję akcji. Inwestując w firmę stajesz się współwłaścicielem XIX-wiecznego pałacu.

Czy warto kupić akcje Cieleśnica SA?

EmitentEmitentCieleśnica SA
BranżaBranżaprodukcja kraftowych alkoholi, restauracja
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1,0 mln PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany3,90%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 25,2 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna4 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji250.000 akcji serii F
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 15.09.2020
Cel emisjiCel emisjizakup aparatury destylacyjnej, budowa budynku na cele usług hotelowych, marketing, zakup nieruchomości, wyposażenie winiarni
Strona emisjiStrona emisjihttps://akcje.cielesnica.com
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Analiza SWOT
Silne stronySłabe strony
- Pomysł na biznes,
- Posiadane nieruchomości,
- Dobre recenzje gości,
- Emisja akcji bez pośredników (wyższe wpływy dla spółki)
- Zadłużenie hipoteczne,
- Wysoka wycena,
- Niski udział nowych inwestorów w akcjonariacie,
- Ujemne przepływy finansowe
SzanseZagrożenia
- Rosnąca moda na wypoczynek w pensjonatach,
- Wzrost popytu na rzemieślniczy alkohol
- Ograniczanie wydatków na rozrywkę i turystykę,
- Ponowne zamknięcie lokali gastronomicznych i hoteli w przypadku drugiej fali epidemii,
- Potrzeba wysokich nakładów inwestycyjnych,
- Rosnąca konkurencja

Emisja akcji Cieleśnica

Cieleśnica emituje swoje akcje bez pośrednictwa platform crowdfundingowych. Oznacza to, że zapisy przyjmowane są bezpośrednio przez spółkę na stronie emisji. Zainteresowani inwestorzy mogą składać deklaracje nabycia akcji do dnia 15.09.2020 r. lub do wyczerpania puli dostępnych papierów.

Przedmiotem oferty jest 250.000 akcji serii F po cenie emisyjnej 4 zł. Obecnie kapitał firmy dzieli się na 6.310.382 akcji, co daje wycenę spółki na poziomie 25,2 mln zł.

O spółce

Emitent działa w branżach hotelarskiej, restauracyjnej i produkcji alkoholi oraz innych wyrobów rzemieślniczych. Działalność Cieleśnicy można porównywać do spółki Wolf & Oak, która z wielkim sukcesem przeprowadziła emisję akcji na platformie Beesfund.

Cieleśnica jest właścicielem trzech nieruchomości, w tym pałacu wybudowanego w latach 30-tych XIX wieku oraz otaczającego go parku. Strategia spółki zakłada osiąganie stabilnych przychodów z kilku źródeł – zarówno usług hotelarskich i restauracyjnych, jak też produkcji alkoholu, syropów czy herbat. To duży plus dla spółki, gdyż zmniejsza ryzyko, które mogłoby się zmaterializować np. w przypadku ponownego zamknięcia hoteli i restauracji z powodu drugiej fali epidemii.

Wycena akcji Cieleśnica

Jak już wspomniałem, ustalenie ceny emisyjnej na poziomie 4 zł oznacza, że spółkę wyceniono na 25,2 mln zł. Czy to dużo? Moim zdaniem tak.

Na pewno to dużo w porównaniu do ceny emisyjnej w poprzedniej ofercie. Od września do listopada 2019 roku Cieleśnica oferowała 200.000 akcji serii E po cenie emisyjnej 3 zł. Inwestorzy objęli wtedy ostatecznie 147.633 akcji. Minęło trochę ponad pół roku i teraz spółka oferuje swoje akcje ponad 30% drożej. W tym czasie mieliśmy jednak „zamrożenie gospodarki”, podczas którego restauracje i hotele były odgórnie zamknięte. Branża, w której działa Cieleśnica ucierpiała najbardziej. A nie wiadomo czy skutki epidemii nie będą trwałe.

Myślę, że rozsądniejsze byłoby ustalenie ceny emisyjnej na takim samym poziomie jak w roku ubiegłym, ewentualnie symbolicznie wyższym.

Wyniki spółki Cieleśnica SA

Wycena jest też wysoka  w stosunku do posiadanych przez spółkę kapitałów własnych. Na koniec 2019 roku majątek firmy pomniejszony o zadłużenie pokazał, że Cieleśnica dysponuje kwotą 7,4 mln zł kapitału własnego. To daje wskaźnik C/WK na poziomie 3,4. Nie jest to może jakiś bardzo wysoki poziom, ale niski też nie. W dodatku musimy pamiętać, że taka wysokość funduszy własnych wynika głównie z objęcia przez główną właścicielkę prawie 5,5 mln akcji spółki w zamian za udziały w firmie Bialcon, która była poprzednim właścicielem pałacu. Mówiąc wprost – wysokość kapitałów własnych nie wynika bezpośrednio z wpłat za akcje i wypracowanego zysku ale z wyceny nieruchomości i całej firmy Bialcon.

Dużo gorzej wycena firmy wygląda, gdy odniesiemy ją do osiąganych przez Cieleśnicę zysków. W roku ubiegłym emitent osiągnął jedynie 33,6 tys. zł zysku netto (wskaźnik C/Z na poziomie 751!). Pozostaje mieć nadzieje, że w przyszłości wyniki będą dużo lepsze (w 2018 roku firma zarobiła prawie 165 tys. zł). Żeby wycena Cieleśnicy na poziomie 25,2 mln zł była uzasadniona, musimy założyć, że w niedalekiej przyszłości roczne zyski spółki będą sięgać kwoty 1,5 mln zł.

Perspektywy

Myślę, że do tego daleka droga. Póki co – tyle wynoszą roczne przychody. W ubiegłym roku Cieleśnica osiągnęła dokładnie 1.579 tys. zł przychodu.

Pozyskane z emisji środki spółka chce wydać m.in. na zakup aparatury destylacyjnej, budowę kolejnego obiektu na cele usług noclegowych (tzw. „czworak”), wyposażenie winiarni, marketing i reklamę. Wszystkie te cele powinny przyczynić się do skokowego wzrostu osiąganych przychodów, ale trzeba zdać sobie sprawę, że 1,5 mln rocznego zysku to daleka perspektywa.

Przepływy finansowe

Kolejnym minusem, który rzuca się w oczy po analizie dokumentu ofertowego są ujemne przepływy finansowe. W 2018 roku przepływy pieniężne netto były co prawda dodatnie (prawie 900 tys. zł), ale była to zasługa wpływu 1.250 tys. zł z tytułu emisji akcji. W ubiegłym roku sytuacja była dużo gorsza – przepływy były na sporym minusie (ponad 880 tys. zł) i to mimo kolejnego wpływu gotówki z tytułu emisji akcji (443 tys. zł).

Co to oznacza w praktyce? Mimo, że Cieleśnica zarabia pieniądze „na papierze” to jeszcze szybciej te zarobione pieniądze wydaje (np. na inwestycje czy spłatę zadłużenia). Nie jest to jakieś wielkie zagrożenie na dzisiaj – spółka na bieżąco spłaca swoje zobowiązania i ma stabilne źródła dochodów ale np. w przypadku „zamrożenia gospodarki” czy problemach ze ściągalnością należności – musiałaby się ratować kredytami obrotowymi czy kolejnymi emisjami akcji.

Podsumowanie

Na pewno nie jest to inwestycja dla krótkoterminowych inwestorów. Wycena firmy jest wysoka. Uważam, że dzisiaj nie jest tyle warta, na ile ją wyceniono. W dodatku nie można się tu spodziewać ani szybkiego debiutu giełdowego ani dywidendy. Spółka przyznaje, że całość zysków w najbliższych latach będzie reinwestowana tak, aby zwiększać wartość firmy.

Nie zniechęcam jednak do inwestycji. Cieleśnica to ciekawy projekt. W serwisach społecznościowych ma liczne grono fanów. Jeśli zakup akcji traktujesz jako inwestycję na kilka lat (minimum 5) to warto się zastanowić.

Już za kwotę 120 zł (minimalna kwota inwestycji) możesz stać się współwłaścicielem pałacu. Przy wyższej kwocie inwestycji możesz liczyć na ciekawe dodatki, np. butelkę likieru „Cieleśnica 1835”, zestawy prezentowe czy pobyt w pałacu.

Zapraszam na stronę emisji do zapoznania się ze szczegółami.


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych oraz autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   "Ciekawa" odpowiedź Greyhound Candle

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook