Ere Inwestycje – odpowiedź spółki

Ere Inwestycje – odpowiedź spółki

7 grudnia, 2020 0 przez Maciejka

Kilka dni temu oceniłem trwającą na platformie Beesfund emisję akcji Ere Inwestycje. Dziś do mojej analizy odniósł się Prezes Łukasz Kowalczyk.

Emisja akcji Ere Inwestycje

EmitentEmitentEre Inwestycje S.A.
BranżaBranżaobsługa wierzytelności
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1.999.994 zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany20,00%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 7,45 - 8,28 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna7,45 zł - akcje serii B
7,87 zł - akcje serii C
8,28 zł - akcje serii D
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji40.268 akcji serii B
88.945 akcji serii C
120.773 akcji serii D
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 24.02.2021
Cel emisjiCel emisjizakup nowych wierzytelności, koszty operacyjne, koszty ekspertyz biegłych sądowych
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.ereinwestycje.pl/

Przypomnę, że w ofercie Ere Inwestycje inwestorzy zapisać się mogą na 249.986 akcji o łącznej wartości prawie 2 mln zł.

Mój punkt widzenia na trwająca emisję akcji zawarłem w tekście Ere Inwestycje – kilka zdań o spółce i emisji. Zapraszam do lektury a następnie do zapoznania się z odpowiedzią, którą Pan Prezes zamieścił w komentarzu pod analizą. Jest ona dość obszerna i szczegółowa, dlatego zamieszczam ją również tutaj, aby więcej osób mogło się z nią zapoznać.

Webinar z Prezesem

Dziękuję za poświęcenie czasu dla naszej emisji. Zapraszam na Q&A w dniu jutrzejszym i zadanie jak największej liczby pytań, na które postaram się odpowiedzieć. Co do samego artykułu, nie zamierzam z nim polemizować. Uważam go za rzetelną ocenę na podstawie otrzymanych informacji.

Bardzo proszę o zapoznanie się z poniższymi informacjami i próbę ponownej oceny.

Bilans Ere Inwestycje

Chciałbym wyjaśnić jednak kwestię bilansu i kwestii aktywów. Niestety, ale będąc rzetelnym w przygotowaniu sprawozdania finansowego, nie możemy pokazać kwoty innej, jak tylko kwoty zakupu wierzytelności. Kwota dochodzonych należności w sądzie, których właścicielem jest spółka przekracza 3 mln PLN. W celu dochodzenia każdej z wierzytelności złożony został pozew , który poza samą wierzytelnością zawiera również: odsetki i przede wszystkim koszty postępowania sądowego, biegłego oraz tzw. koszty adwokackie zgodnie z obowiązującymi normami. To są kwoty, których nie można pokazać w aktywach, a na czas postępowania mogą znajdować się jedynie w kosztach.

Zgodnie z tym, czym chwalimy się w opracowaniach, dzięki właściwemu wyliczeniu spraw przez rzeczoznawców techniki samochodowej, nie przegrywamy spraw. Tak jak wspomniałem do każdej sprawy złożony został osobny pozew (co jesteśmy w stanie udowodnić) na kwoty zawierające wszystkie te powyższe. Podsumowując, jako firma zajmująca się obrotem wierzytelnościami, możemy stwierdzić (i udowodnić), że spółka posiada w portfelu wierzytelności o wartości ponad 3 mln PLN (w trakcie dochodzenia). Z pełną odpowiedzialnością, mogę zapewnić, że zostaną one wygrane i zasilą konto spółki. Niestety, zgodnie z naszą wiedzą, do czasu wygrania sprawy w sądzie, nie mogą się one znajdować w Aktywach – jedynie ich koszt zakupu.

Kondycja spółki

Co do samej kondycji spółki. Normą w tego typu przedsięwzięciu jest to, że szczególnie mając na uwadze dość dużą liczbę potencjalnych Klientów, każda zarobiona złotówka przeznaczana jest na zakup i windykację kolejnych wierzytelności. Przez pierwszy okres, każdy zysk przeznaczany jest na zakup nowych wierzytelności i powiększenie portfela dochodzonych należności w imieniu spółki. Przypominam, że mamy to do czynienia z sytuacją, gdy dłużnikiem spółki są Towarzystwa Ubezpieczeniowe, czyli podmioty zabezpieczone finansowo, którym nie grozi niewypłacalność. Jest to więc sytuacja inna niż „zwykłej” firmy windykacyjnej, która we własnym portfelu potrafi mieć wierzytelności, których nie da się wyegzekwować.

Daje to więc pewność wyegzekwowania kwoty w naszym przypadku. Dodatkowo dzięki temu, że nasi rzeczoznawcy wyliczają właściwą kwotę odszkodowania, przy użyciu programów eksperckich Audatex, Eurotax, dokładnie tych samych, z których korzystają biegli sądowi powołani przez sądy, możemy mieć całkowitą pewność zasądzonej kwoty. Dane do tych programów są przesyłane przez producentów samochodów i części samochodowych. Żaden biegły powołany przez sąd, nie wyliczy inaczej niż wskazują mu te narzędzia. Jeśli ktoś ubezpieczał auto, to z pewnością od swojego agenta usłyszał, że np. jego auto według Eurotax jest warte tyle i tyle…

Ujemne kapitały

Ujemne kapitały i zadłużenie. Słusznie zostało zauważone, że ta sytuacja, nie dotyczy podmiotu emitującego akcje. Proszę zwrócić uwagę na to, że aby rozpocząć takie przedsięwzięcie, potrzebny jest kapitał. W celu zakupu wierzytelności ten kapitał musiał zostać w jakiś sposób pozyskany. Na dzień dzisiejszy funkcjonuje on postaci długu, jednak jest cały czas obracany – służy do zakupu kolejnych wierzytelności, wciąż więcej wartych niż koszt ich pozyskania. Każda z osób, która sprzedała nam wierzytelność, oczekiwała za nie zapłaty – do tego potrzebny był kapitał. Na dzień dzisiejszy mamy więc dług i portfel wierzytelności (które jak wiemy mamy pewność wyegzekwowania) znacznie przewyższający ten dług.

Spółka, która jest emitentem, każdy pozyskany kapitał (nie ważne w jakim stopniu powiedzie się emisja), zamierza przeznaczyć na zakup i windykację wierzytelności. Powtarzam, nie musimy kupować budynków, maszyn. Nie poniesiemy kosztów produkcji, ani dystrybucji. Co równie ważne, nie zamierzamy przeznaczać ani złotówki na marketing (który może okazać się zwykłym przepaleniem pieniędzy) – mamy wypracowane metody pozyskiwania Klientów. Nie musimy prognozować: może się uda, a może nie…

Błędy

Pragnę podkreślić jeszcze jedna rzecz. Okres funkcjonowania spółki założycielskiej to również niestety szereg błędów i potknięć. Nikt nam na początku nie powiedział, że trzeba to robić tak i tak. Każdy sąd i sędzia jest inny, zdarzają się nieuczciwi poszkodowani, którzy próbują wyłudzić odszkodowanie i proszę uwierzyć, także nieczyste zagrywki ubezpieczycieli na etapie sądowym. Niestety to także było kosztowne i na pewno miało wpływ na wyniki samej spółki.

To są elementy, które przez okres naszej pracy rozpoznaliśmy, wyeliminowaliśmy słabe strony i praktycznie doszliśmy do perfekcji w tym co robimy.

Podsumowując: chcemy dzięki emisji pozyskać 2 mln PLN, które w tym przypadku nie będą stanowiły zadłużenia, lecz będą kapitałem, który posłuży do obrotu wierzytelnościami. Zgodnie z powyższym, działamy już na sprawdzonych metodach i procedurach.

Argumenty za zakupem akcji

Dlaczego chcę Pana i innych przekonać do zakupu naszych akcji:

  1. Zajmujemy się usługą, na którą popyt jest większy niż podaż – pojazdów wciąż przybywa, a wraz z nimi kolizji. Ubezpieczyciele cyklicznie notują rekordowe zyski – nic nie wskazuje na to więc, by miały zmienić sposób rozliczeń z poszkodowanymi.

  2. Dzięki zachowaniu profesjonalnej obsługi spraw, nie ma możliwości ich przegrywania. Jesteśmy wiec pewni nie tylko zwrotu inwestycji w wierzytelność, ale także i zysku.

  3. Nie musimy inwestować w elementy, które mogą nie mieć przełożenia na wyniki firmy. Inwestujemy tylko w te, które wypracują zysk!

  4. Zapewniamy przejrzystość tego co robimy – na co musimy wydać pieniądze inwestorów. Proszę zwrócić uwagę na przeznaczenie środków.

  5. (co do innych emisji) Jako jedyny obecny emitent, oferujemy usługę, przy której nie musimy zastanawiać, czy się przyjmie na rynku i jak sobie poradzi wśród konkurencji, czy będzie popyt (proszę wyjść na najbliższy deptak i zapytać pierwsze 100 napotkanych osób, czy w ostatnich 3 latach mieli stłuczkę – będzie Pan zaskoczony, jak wielki to odsetek.

  6. Jesteśmy firmą windykacyjną, która windykuje ubezpieczycieli, czyli najbardziej wypłacalnych dłużników na świecie 🙂

Podsumowanie

Panu Prezesowi bardzo dziękuję za rzeczowy komentarz. Mam nadzieję, że będzie pomocny dla osób rozważających inwestycję w akcje Ere Inwestycje. Podobnie jak Pan Prezes, zachęcam do wzięcia udziału w webinarze i do zadawania pytań. Link: https://beesfund.clickmeeting.com/ere_webinar_1/register


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Skarbiec Palikota - co powinieneś wiedzieć?