Ere Inwestycje – kilka zdań o spółce i emisji

Ere Inwestycje chce z kampanii crowdfundingowej pozyskać blisko 2 miliony złotych. Co można powiedzieć o spółce i trwającej emisji akcji?

Emisja akcji Ere Inwestycje

EmitentEmitentEre Inwestycje S.A.
BranżaBranżaobsługa wierzytelności
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1.999.994 zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany20,00%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 7,45 - 8,28 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna7,45 zł - akcje serii B
7,87 zł - akcje serii C
8,28 zł - akcje serii D
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji40.268 akcji serii B
88.945 akcji serii C
120.773 akcji serii D
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 24.02.2021
Cel emisjiCel emisjizakup nowych wierzytelności, koszty operacyjne, koszty ekspertyz biegłych sądowych
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.ereinwestycje.pl/
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Oferta spółki Ere Inwestycje prowadzona jest przy wsparciu platformy Beesfund. Inwestorzy zapisać się mogą na 249.986 akcji o łącznej wartości prawie 2 mln zł.

Jak to jest ostatnio z każdą emisją przygotowaną przez platformę Beesfund – podzielona została na trzy serie różniące się ceną emisyjną. Najtańsze są akcje serii B – 7,45 zł. Po wyczerpaniu dostępnej puli inwestorzy zapisywać się będą na droższe papiery serii C a „spóźnialscy” dostępne będą mieć najdroższe akcje serii D.

O spółce

Emitent jest kancelarią prawno-finansową. Jej klientami są osoby poszkodowane w wyniku zaniżenia szkód przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Na stronie internetowej firmy czytamy:

ERE Inwestycje zajmuje się kompleksową pomocą w uzyskiwaniu dodatkowej kwoty w sytuacji, gdy doszło do zaniżonego odszkodowania, z tytułu polisy OC sprawcy wypadku, oraz prowadzeniem postępowań, celem uzyskania jak najwyższych odszkodowań. Oferujemy dopłaty do odszkodowań OC. Jesteśmy doświadczonymi prawnikami, doradcami ubezpieczeniowymi i rzeczoznawcami. Dzięki tak dobranemu i kompleksowemu zespołowi, jesteśmy w stanie samodzielnie świadczyć usługi, dotyczące nawet najbardziej skomplikowanych sytuacji.

Wycena Ere Inwestycje

Ustalając cenę emisyjną w przedziale 7,45 – 8,28 zł firmę wyceniono na poziomie ok. 7,5 – 8,3 mln zł. Czy to dużo?

Trudno mi tak naprawdę jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Spółka powstała niedawno – wpisana została do Krajowego Rejestru Sądowego 31.08.2020 r. Założyciel (Ere Europa sp. z o.o. sp. komandytowa) objął 1.000.000 akcji serii A po 10 groszy. Za objęte papiery nie płacił gotówką, ale wniósł aport w postaci systemu CRM, który wyceniono właśnie na 100 tysięcy złotych.

Wycena 8 milionów złotych za firmę istniejącą 3 miesiące to sporo, szczególnie że jej majątek to system informatyczny warty 100 tys. zł. Ere Inwestycje nie jest jednak „wydmuszką”, jakich sporo było już na rynku crowdfundingu.

Doświadczenie Ere Inwestycje

Emitent działa na rynku od kilku lat a nowy podmiot zastąpi powstałą w 2017 spółkę ERE Europa spółka z o.o. (następczynie ERE Polska powstałą w 2015). Całość zespołu, procesy biznesowe i operacyjne, systemy IT zostaną przeniesione do nowej spółki akcyjnej.

Ere Inwestycje zajmować się będzie zatem tym samym co „stara spółka”. Rozumiem, że prawie wszystko będzie jak do tej pory – oprócz formy organizacyjnej, numeru KRS i t.p.

ERE Europa spółka z o.o. oferowała dopłaty do odszkodowań wszystkim poszkodowanym przez niezgodne z prawem działania Towarzystw Ubezpieczeniowych podczas procesu wyceny i likwidacji szkód. Osią działań spółki był i będzie obrót wierzytelnościami – skup roszczeń odszkodowawczych drogą cesji. Cena wykupu kształtuje się poniżej ich wartości rynkowej lecz jednocześnie jest na tyle wysoka aby usatysfakcjonować klienta.

– czytamy na stronie emisji.

Różne spółki

Próbując trochę więcej dowiedzieć się o działalności emitenta, zauważyłem że spółek „Ere” jest więcej. Utrudnia to trochę analizę, bo nie wiadomo jaką firmę mam oceniać – łatwo się pogubić w różnych formach organizacyjnych. Nie ma sensu bowiem analizować samego emitenta – tam żadnych wyników ani majątku praktycznie jeszcze nie ma.

Na stronie emisji poprosiłem o wyjaśnienie – jakie są powiązania między poszczególnymi spółkami. Na moje pytanie odpowiedział Łukasz Kowalczyk – Prezes Zarządu emitenta.

Spółka Ere Polska sp. z o.o. została założona w 2015 r i prowadzi osobną działalność nie związaną z inwestycjami w wierzytelności. Spółka ta obsługuje podmioty gospodarcze (firmy, w zakresie obsługi prawnej) i jej działalność operacyjna jest znikoma – prowadzi duże sprawy, które trwają latami. Spółka Ere Europa Sp. z o.o. pełni rolę komplementariusza w spółce komandytowaj i wraz ze mną i wspólnikiem p. Markiem Wesołowskim od kwietnia 2017r.,tworzy spółkę komandytową. Zgodnie z kodeksem KSH, spóła z o.o. pełni więc rolę zarządającego spółką komandytową – to bardzo dziś popularna forma prowadzenia działalności (jak dotąd). To właśnie spółka Ere Europa Sp. zo.o Sp.k jest założycielem i głównym akcjnariuszem Spółki Ere Inwestycje SA.

Bilans

Chcąc ocenić perspektywy firmy warto zajrzeć wstecz – sprawdzić jak do tej pory radziła sobie spółka. W tym celu trzeba przeanalizować sprawozdanie poprzednika czyli sp. z o.o. sk. k.

Szkoda, że tego sprawozdania zabrakło na stronie emisji lub w dokumencie ofertowym. Nie znajdziecie go też w KRS, więc trzeba zwrócić się z prośbą do spółki o udostępnienie. Ja tak zrobiłem, ale skoro emitent nie publikuje dokumentu na stronie to nie będę tu zdradzał szczegółów. Jeśli jesteście zainteresowani ofertą to kontakt ze spółką i prośba o wyniki finansowe niech będzie Waszym zadaniem domowym. Ale tu jednak minus dla Ere Inwestycje za brak tak ważnego dokumentu.

Napisać mogę jednak to co najważniejsze. Na koniec października aktywa spółki wynosiły 1,76 mln zł i składały się na nie głównie należności. To w sumie naturalne dla firmy z takiej branży. Słabo wyglądały jednak pasywa – kapitał własny był ujemny (-672 tys. zł). Łączne zadłużenie przewyższało wartość posiadanego majątku.

Wyniki

Przy przychodach na poziomie prawie 1,5 mln zł spółka zarobiła do października br. prawie 62 tys. zł. Rentowność netto jest więc bardzo słaba a wcześniej było jeszcze gorzej. W ubiegłym roku firma była lekko „pod kreską”, ale łączna strata z lat ubiegłych jest już dość spora.

Teraz trzeba się zastanowić na ile realny jest znaczny wzrost przychodów Ere Inwestycje oraz oczywiście trwała poprawa rentowności.

Podsumowanie

Jakbym miał oceniać trwającą emisję przez pryzmat dotychczasowych wyników Ere Europa to byłbym jednoznacznie na nie. Na pewno nie opłacałoby się inwestować w wycenioną na 8 mln firmę, która ma spore zadłużenie i ujemne kapitały.

Teraz firma zaczyna jednak od nowa – zadłużenie na nowy podmiot nie przechodzi. To problem wierzycieli „starej firmy”. Ere Inwestycje ma spore doświadczenie na rynku, który stale rośnie.

Kluczowy wydaje się też fakt, niezagospodarowana rynku – cały czas brakuje marki-lidera, a spraw jest tak wiele, że cały czas pozostaje pole do wzrostu. Jak wynika ze statystyk GUS liczba polis czynnych w bezpośrednich ubezpieczeniach majątkowych w końcu grudnia 2018 r. była wyższa od poziomu notowanego rok wcześniej. W 2018 r. zakłady ubezpieczeń zlikwidowały 2 016 tys. szkód z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych, czyli o 22 tys. więcej niż w 2017 roku.

– czytamy na stronie emisji.

Pieniądze pozyskane z trwającej emisji na pewno pozwolą firmie się rozwinąć. Nie wiem jednak czy to przełoży się na wzrost rentowności. Szanse na sukces są, ale oceniając to co jest teraz – spółka mnie „nie porwała”. Równocześnie trwają dużo ciekawsze według mnie emisje, stąd dość słaba „ocena”.

Zachęcam jednak do odwiedzenia strony emisji i wyrobienia własnego zdania. Warto również wziąć udział w webinarze z Prezesem spółki. Spotkanie zatytułowane Q&A z Prezesem Ere Inwestycje, czyli wszystko co musisz o nas wiedzieć zaplanowane jest na wtorek, 8 grudnia, godz. 18:00.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Rzut oka na trwającą emisję CStore

Zobacz też

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

Rzut oka na trwającą emisję CStore

Tak jak zapowiadałem w jednym z ostatnich wpisów zaciekawiłem się trwającą emisją CStore. Czy warto kupić akcje producenta oprogramowania do e-handlu?

RSS
Facebook
Facebook