Niewiele zostanie z Samito?


Pół roku temu zadałem publiczne pytania spółce Samito dotyczące obaw inwestorów o sprzedaż majątku i zakończenie działalności. Odpowiedzi się nie doczekałem, ale możemy już sami odpowiedzieć sobie na wiele pytań. 

Akcje Samito

Pytania, które wysłałem do spółki oraz zamieściłem we wpisie Co się dzieje z Samito? – pytania do spółki brzmiały:

  1. Jak można ogólnie skomentować obecną sytuację w spółce i perspektywy na przyszłość.
  2. W czasie crowdfundingowej oferty spółka twierdziła, że pozyskane środki pozwolą znacznie zwiększyć przychody „już od końca 2021 roku” Czy rzeczywiście przychody znacznie wzrosły?
  3. Jak wyglądają aktualne wyniki finansowe spółki?
  4. Na jakim etapie są prace nad giełdowym debiutem? Z czego wynika już ponad roczne opóźnienie?
  5. Jak zostały wydatkowane środki pozyskane z crowdfundingowej emisji akcji?
  6. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy 13.03 miało wyrazić zgodę na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Czy taka zgoda została wyrażona? Jakie są szczegóły – kto miałby nabyć te aktywa i w jakiej cenie?
  7. Jaki jest powód takiej decyzji? Dlaczego spółka sprzedaje najważniejsze aktywa, które były podstawą wyceny firmy podczas emisji akcji?

Odpowiedzi nie otrzymałem do dzisiaj, ale treść ogłoszenia o zwołaniu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki w dniu 5 października br. nie pozostawia złudzeń. 

Majątek Samito

Warto przypomnieć sobie, że emisję akcji Samito przeprowadzono ponad 2 lata temu przy wsparciu platformy CrowdConnect. Spółkę wyceniono wtedy aż na 15,8 mln zł. Kwota zbiórki wynosiła 3,4 mln zł. Środki te miały posłużyć ekspansji zagranicznej (m.in. udział w targach) oraz rozwój nowych narzędzi e-commerce. 

Czytaj też:   Petgram podsumował kampanię

I rzeczywiście emitent rozwijał się według zapowiedzi – jeszcze w październiku brał udział w targach, ale już w grudniu sfinalizowano rozmowy z Grupą Wirtualna Polska nt. sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgoda WZA na transakcję została udzielona w marcu br. 

8 maja 2023 r. pomiędzy Samito i Wirtualna Polska Media została zawarta umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, obejmująca całą technologię, wartości niematerialne i prawne, prace badawczo-rozwojowe, pracowników, zawarte umowy z kontrahentami.

Ile do podziału?

Inwestorzy, którzy brali udział w kampanii crowdfundingowej na CrowdConnect zostali z akcjami „wydmuszki” – spółki nie prowadzącej żadnej działalności. Emitent poinformował o rozpoczęciu likwidacji. Na co mogą teraz liczyć posiadacze akcji? 

Szkoda, że nie poinformowano ile wynosiła wartość transakcji z Wirtualną Polską. 2 lata temu na potrzeby emisji akcji działalność spółki i jej perspektywy wyceniono na kilkanaście milionów złotych. Teraz ta sama działalność wyceniono na zdecydowanie niżej. 

Bilans otwarcia likwidacji pokazuje, że już po sprzedaży całej swojej działalności, majątek Samito wynosi zaledwie 705 tysięcy złotych. Od tego trzeba odliczyć zadłużenie w kwocie 163,5 tys. zł. „Na czysto” pozostaje mniej niż 542 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że wszystkich akcji spółki jest 1.532.876, na każdą przypada… 35 groszy.

Podsumowanie

Ostateczna kwota jeszcze może się zmienić, ale obawiam się że na niekorzyść. Jest to kolejny cios dla crowdfundingowych inwestorów. Ponad 2 lata temu płacili 11,65 zł za jedną akcję. Dziś otrzymają z tego może 35 groszy. Zwrot z inwestycji -97%. 

Czytaj też:   Jeszcze o wycenach spółek na przykładzie Iron VR

Niestety po raz kolejny potwierdziło się, z jak wielką rezerwą trzeba podchodzić do pięknych prezentacji pokazywanych na stronach emisji oraz do wycen „z kosmosu” opierających się jedynie na prognozach a nie „twardych danych”.

Nie można w wycenie pominąć tak ważnego aspektu jak posiadany majątek emitenta. W przeciwnym wypadku, gdy dojdzie do likwidacji spółki to poniesione straty zbliżą się do 100%.Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u

Podoba Ci się mój blog? Możesz go wspierać na Patronite – Zostań Patronem

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook