Grow Uperion – co musisz wiedzieć o emisji

Jutro na platformie Crowdconnect.pl rusza oferta spółki Grow Uperion. Co trzeba wiedzieć o firmie i ofercie zanim złożysz zapis na akcje?

Czy warto kupić akcje Grow Uperion?

EmitentEmitentGrow Uperion SA
BranżaBranżaHR TECH
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1.050.000 PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany9,1%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 10 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna3,35 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji300.000 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 10.08.2020
Cel emisjiCel emisjirozbudowa platformy, wdrożenie SaaS
Strona emisjiStrona emisjihttp://emisja.growuperion.com

Emisja akcji Grow Uperion

Firma jest typowym start-upem. Powstała w październiku 2019 roku i tak naprawdę dopiero rozpoczyna swoją działalność. Trafnie opisano ten fakt w dokumencie ofertowym, w którym czytamy:

Z uwagi na ograniczoną historię działania Spółka nie posiada rozbudowanych kontaktów biznesowych, sprawdzonego modelu biznesowego, ani rozpoznawalnej marki co sprawia, że niemożliwe jest określenie, czy Spółka będzie rentowna w przyszłości.

Z tego powodu nie ma sensu analizować emitenta w typowy sposób. To byłoby wróżenie z fusów. Zamiast tego ograniczę się do wymienienia najważniejszych faktów o firmie i trwającej emisji. Powinieneś je znać zanim złożysz zapis na akcje.

O Grow Uperion

Jak czytamy w dokumencie ofertowym – emitent oferuje swoim klientom dostęp do platformy „Grow Uperion”, której celem jest motywowanie pracowników oraz angażowanie ich do realizacji określonych celów (tzw. KPI – kluczowe wskaźniki efektywności).

Spółka adresuje swoją ofertę do przedsiębiorstw i korporacji, które chcą motywować swoich pracowników w inny sposób niż tylko finansowo.

Zapis na akcje

Zapisy na akcje Grow Uperion w transzy otwartej dla wszystkich inwestorów rozpoczną się 28.07.2020 r. o godzinie 10:00 i potrwają do 10.08 lub z chwilą objęcia wszystkich oferowanych akcji.

Minimalny zapis na akcje musi opiewać na 100 akcji (o łącznej wartości 335 zł). Jeden inwestor może objąć maksymalnie 10.000 akcji (33.500 zł).

Debiut giełdowy

Spółka zapowiada, że jej celem jest debiut na rynku NewConnect w 2021 roku. Dom maklerski INC, który jest oferującym akcje, znany jest z dość szybkiego wprowadzania spółek do obrotu giełdowego, dlatego uważam, że to realny termin.

Zadłużenie firmy

Firma jest podmiotem nowym, który do rozwoju potrzebuje sporych kapitałów. W tym celu m.in. prowadzona jest emisja. Oprócz tego spółka posiada zadłużenie o wartości 1,4 mln zł. To sporo – na szczęście wierzycielem jest spółka-matka.

Operacje wewnątrz grupy

Coś czego nie lubię – rozliczenia finansowe wewnątrz grupy. W zeszłym roku Grow Uperion zapłacił prawie 360 tys. zł spółce-matce lub innym podmiotom z tej samej grupy za różne usługi – np. doradcze, informatyczne i t.p.

W tym roku koszty zakupu usług od innych podmiotów z grupy wynoszą już ponad 930 tys. Wiem, że czasami nie można tego uniknąć a z drugiej strony lepiej dać zarobić firmie siostrzanej niż obcej, ale mam w pamięci niejasne rozliczenia w innych spółkach.

Czasami takie rozliczenia są wykorzystywane do optymalizacji podatkowej a czasami wprost do wyciągania pieniędzy z firmy. Mam nadzieję, że tutaj tak nie będzie ale z ryzyka trzeba zdać sobie sprawę.

Brak przychodu

Firma powstała w październiku 2019 roku i w aktualnych danych finansowych nie może jeszcze pochwalić się przychodami. Trudno tym bardziej prognozować jaka będzie wysokość przychodów w przyszłości i czy produkt będzie się dobrze sprzedawał.

A przychody są firmie bardzo potrzebne pamiętając o kwocie 1,4 mln zł zadłużenia, które trzeba sukcesywnie spłacać.

Konwersja zadłużenia

Co się stanie jeśli Grow Uperion nie spłaci swojego zadłużenia? Umowy pożyczki przewidują w takim przypadku konwersję zadłużenia na akcje, czyli wierzyciel w zamian za pożyczone spółce pieniądze otrzyma nowe udziały.

Nie jest to może jakaś zła wiadomość dla firmy – ale trzeba wziąć pod uwagę jeden szczegół. Umów pożyczki jest kilka. Niektóre z nich (ogółem na kwotę 720 tys. zł) przewidują, że jeśli Grow Uperion nie spłaci zadłużenia to GK TenderHut obejmie nowe akcje emitenta po cenie 1,33 zł za akcję. To aż o 60% taniej niż wynosi cena emisyjna w trwającej ofercie.

Majątek firmy

Kapitał własny firmy wynosił na koniec 2019 roku jedynie 132.000 zł podczas gdy same tylko zobowiązania krótkoterminowe (czyli te, które trzeba spłacić w ciągu 12 miesięcy) wynosiły aż 211.000 zł

Wycena Grow Uperion

Niska wartość posiadanego przez firmę majątku kontrastuje z wyceną Grow Uperion. Do tej pory na kapitał akcyjny emitenta składa się 3.000.000 akcji. Cena emisyjna na poziomie 3,35 zł oznacza, że spółkę wyceniono na ponad 10 milionów złotych.

Mówimy tu cały czas o firmie istniejącej od kilku miesięcy, bez przychodu, praktycznie bez majątku, jedynie z produktem, który nie wiadomo jak będzie się sprzedawał. To moim zdaniem wysoka wycena.

Podsumowanie

W kilku punktach postarałem się naświetlić emitenta i trwającą ofertę. Ryzyko jest spore, ale firma nie jest bez szans. Sporo korporacji lubi motywować swoich pracowników w inny sposób niż tylko wypłacając premię. To produkt dla nich. Ale dużo czasu potrwa zanim Grow Uperion pozyska tylu klientów, żeby uzasadnić swoją wycenę na poziomie ponad 10 mln zł.

Jeśli zainteresowała Cię ta oferta to zapoznaj się ze szczegółami na platformie Crowdconnect.pl.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Niewiele zostanie z Samito?

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook