Neutrino Geology – kilka słów o emisji

Jeszcze przez blisko 2 tygodnie na platformie Navigator Crowd trwać będzie emisja akcji ciekawej spółki Neutrino Geology. Postanowiłem napisać kilka zdań na ten temat.

Akcje Neutrino Geology

EmitentEmitentNeutrino Geology SA
BranżaBranżaposzukiwania złóż
Kwota zbiórkiKwota zbiórki2,5 mln zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany13,88%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (wg ceny emisyjnej) 15,5 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna14 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji178.572 akcji serii E
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 25.08.2022
Cel emisjiCel emisjifinansowanie prac badawczych
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.neutrinogeology.pl/home
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Tytułem wstępu kilka podstawowych faktów o emisji. Rozpoczęła się ona już przed miesiącem i zgodnie z planem ma trwać do 28 sierpnia. Celem Neutrino Geology jest pozyskanie kwoty 2,5 mln zł na sfinansowanie dalszych prac badawczych oraz „koszty ogólne”. Jak na razie emisja cieszy się umiarkowanym powodzeniem – po miesiącu „licznik” pokazuje pozyskanie trochę ponad 600 tys. zł (1/4 celu). W sumie to i tak dobry wynik jak na aktualną koniunkturę rynkową i niechęć do ryzykownych inwestycji.

Cenę emisyjną ustalono na poziomie 14 zł, co daje wycenę Neutrino Geology na poziomie 15,5 mln zł.

Wycena Neutrino Geology

I przejdę właśnie płynnie do tematu wyceny spółki. Podana powyżej kwota dotyczy wyceny pre-ipo (a więc przed emisją). Podczas czatu w serwisie Stockwatch (źródło: stockwatch.pl/czat-inwestorow-gieldowych/waldemar-maj-prezes-zarzadu-neutrino-geology-nasz-detektor-neutrin-istotnie-zwiekszy-prawdopodobienstwo-skutecznego-odnalezienia-zloza,545), Prezes podał, że wycena spółki to 15,5 mln zł post-ipo (po emisji).

Ewidentnie się tu pomylił, ale nie widziałem nigdzie sprostowania. To znaczna różnica – po emisji (w przypadku pełnego sukcesu oferty) spółka będzie wyceniona już na 18 mln zł, a nawet więcej. Dlaczego „a nawet więcej”?

Przyznane opcje

Dokładna lektura dokumentu ofertowego (szczególnie str. 25) pokazuje, że spółka przyznała opcje uprawniające do objęcia 71.400 akcji. Przy ustalonej cenie emisyjnej daje to kolejny 1 mln zł do wyceny emitenta.

I to jeszcze nie koniec. Z dokumentu ofertowego wynika też, że powinniśmy spodziewać się wkrótce motywacyjnej emisji akcji dla zarządu. Nie lubię takich emisji, bo zawsze niosą za sobą dodatkowe ryzyko rozwodnienia akcji. Gdy wszystko weźmiemy pod uwagę to otrzymujemy wycenę post-ipo na poziomie ok. 20 mln zł a nie 15,5 mln zł, jak sugerował prezes Neutrino GeologyWaldemar Maj.

Ocena emisja

Długo zwlekałem z napisaniem tekstu na temat tej oferty. Powodem jest problem w ocenie opłacalności inwestycji. Po pierwsze – branża, w której działa spółka jest bardzo trudna do analizy. Nawet ktoś z doświadczeniem w branży surowcowej czy spec od geologii miałby problem z oceną szans spółki na sukces.

Według mnie to jedna wielka niewiadoma, z tym że będziemy mieli do czynienia albo z wielką klapą, albo wręcz przeciwnie – Neutrino Geology osiągnie wielki sukces (a wartość akcji wzrośnie nawet kilkadziesiąt razy). Raczej nie będzie tu przeciętnego wyniku 🙂

Za projektem stoją znane w branży nazwiska a perspektywy rzeczywiście są ciekawe. Jak zwykle jednak szukam „dziury w całym”.

Prognoza wyników

Z maila, który otrzymałem w związku z emisją wynika, że przed spółką jest świetlana przyszłość.

Neutrino Geology: prognozowany 10-krotny wzrost przychodów w 5 lat od startu komercjalizacji

Zgodnie z prognozami Zarządu już w pierwszym roku działalności komercyjnej przychody spółki wyniosą 10 mln złotych, by w ciągu 5 lat wzrosnąć ponad 10-krotnie.

Prognozowana wartość badania 1 km2 ma spowodować, że w latach 2024 – 2028 Spółka osiągnie przychód netto na poziomie odpowiednio 10,0 mln zł, 22,0 mln zł, 42,0 mln zł, 70,0 mln zł i 106,2 mln zł.

– czytam w mailu.

Wątpliwości

I tu właśnie moja dociekliwość nakazuje zadać pytanie o cel oferty crowdfundingowej. Spółka musi w związku z taką emisją ponieść spore wydatki na przygotowanie dokumentu ofertowego, prezentacji inwestorskiej, promocję oferty w mediach (np. czaty inwestorskie). Sporą prowizję „zgarnia” też na pewno platforma crowdfundingowa.

Czy nie lepiej byłoby sprzedać akcje jednemu dużemu inwestorowi? I tak nie miałby on decydującego głosu (cała obecna oferta dotyczy mniej niż 14% wszystkich akcji). A koszt podwyższenia kapitału byłby dużo niższy. W dodatku później spółce tez łatwiej jest organizacyjnie, gdy w akcjonariacie ma kilku inwestorów a nie kilkuset.

A przecież objęcie akcji za kwotę 2,5 mln zł dla firm pokroju Orlenu czy PGNiG to żaden wydatek. Podaję tu przykładowe nazwy. Obecny emitent może nie mieć ochoty na wpuszczenie do akcjonariatu spółek skarbu państwa (nie dziwię się), ale prywatnych firm z branży też nie brakuje. Szczególnie teraz, gdy ich zyski są spore (wystarczy spojrzeć na sprawozdania finansowe). Czy żadna z nich nie miałaby ochoty zainwestować w spółkę z takimi perspektywami, która pracuje nad genialnym projektem a jej przychody mają w 5 lat wzrosnąć z 10 do 106 mln zł???

Wiadoma i niewiadoma

Niestety – podane powyżej kwoty to teraz „wróżenie z fusów”. Do tej pory spółka nie osiągnęła realnych przychodów ze sprzedaży. Te raportowane pochodzą z zaliczenia do sprzedaży poniesionych nakładów. I jeszcze długo firma te nakłady będzie ponosić. Nie jest wcale pewne, że uda się do 2024 roku skomercjalizować produkt. A nawet jeśli się uda to jak zaplanować sprzedaż w 2028 roku nie wiedząc czy do tego czasu jakiś zagraniczny gigant nie opracuje lepszej albo tańszej technologii? Myślę, że nie jedna firma w Stanach, Chinach czy zachodniej Europie pracuje nad czymś podobnym. Niekoniecznie głośno o tym mówiąc.

Pewni możemy być jednak tego, że środków pozyskanych w obecnej emisji nie wystarczy na dokończenie projektów badawczych. Przyznaje to zresztą sama spółka. Jeśli trwająca oferta nie skończy się pełnym sukcesem to wkrótce czekają nas dwie kolejne emisje akcji (a kto wie czy nie więcej). Oznacza to oczywiście kolejne rozwodnienie kapitału.

Obawiam się powtórki z wielu innych – bardzo dobrze zapowiadających się przedsięwzięć. Stawały się one z czasem studnią bez dna. Zarząd i menadżerowie świetnie zarabiali (koszty wynagrodzeń w ubiegłym roku w Neutrino Geology wyniósł prawie 2 mln zł), tego samego nie można było jednak powiedzieć o inwestorach. Pamiętacie taką spółkę jak Petrolinvest? Ileż to ona miała zarobić na kazachskiej ropie. Skończyło się kolejnymi emisjami akcji i wielką klapą.

Podsumowanie

Dobrze, że próg wejścia w Neutrino Geology jest bardzo niski. Minimalny zapis to jedynie 20 akcji, czyli 280 zł. Osobiście jestem pesymistą, jeśli chodzi o szanse na wielki rynkowy sukces spółki. Chyba jednak warto wydać trochę pieniędzy, by obserwować z bliska prace nad detektorem neutrin. Nawet jeśli się nie uda to strata nie będzie wielka.

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą akcji Neutrino Geology to odsyłam na stronę emisji emisja.neutrinogeology.pl i do lektury dokumentu ofertowego.

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Rzut oka na trwającą emisję CStore

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook