Jakie formalności po zakupie akcji?

Czy po zakupie akcji na platformie crowdfundingowej czekają na nas jeszcze inne formalności? W tym tekście opiszę w skrócie jak wygląda cały proces zostawania akcjonariuszem.

Co po zakupie akcji?

Pomysł na ten tekst podsunął mi Łukasz, który napisał: „Może stworzyłbyś artykuł o tym co dalej po procesie zakupu akcji crowdfundingowych… czy wymagane jest konto maklerskie itp.”.

Dziękuję za podsunięcie dobrego tematu. Podobny tekst napisałem pół roku temu – Kupiłem akcje. Co dalej?, ale wtedy skupiłem się na korzyściach z posiadania akcji. Dziś opiszę formalności, które jeszcze na nas czekają.

Zapis na akcje

Złożenie zapisu na akcje za pośrednictwem platformy crowdfundingowej nie kończy całego procesu zostawania akcjonariuszem. Posiadaczami akcji zostaniemy formalnie prawdopodobnie po kilku miesiącach, gdy emisja zostanie zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym

Teoretycznie możliwa jest sytuacja, gdy KRS emisji nie zarejestruje. Stanie się tak w przypadku zauważenia jakiś poważnych błędów formalnych, np. przeprowadzenia oferty niezgodnie z przepisami prawa lub niezgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. 

Jest to sytuacja bardzo wyjątkowa i nawet jeśli wystąpi to nie stracisz zainwestowanych środków. Spółka musi wtedy oddać pieniądze inwestorom, którzy zapisali się na akcje

Kiedy otrzymam akcje?

Jeszcze niedawno spółki po zarejestrowaniu emisji rozsyłały inwestorom dokumenty akcji. Teraz na to nie licz. Od 1 marca 2021 r. akcje spółek akcyjnych (i komandytowo-akcyjnych), nienotowanych na giełdzie muszą mieć formę zapisu cyfrowego w rejestrze akcjonariuszy. Rejestr taki prowadzony jest przez dom maklerski.

Czytaj też:   VeCube na platformie Findfunds

Zmienione prawo spowodowało, że spółki nie wysyłają już pocztą nabytych udziałów. I tak musiałbyś je wkrótce odesłać do emitenta. Teraz po zakupie akcji otrzymasz co najwyżej pamiątkowe potwierdzenie oraz dane do zalogowania się w rejestrze akcjonariuszy. 

Kiedy debiut giełdowy?

Podczas crowdfundingowej oferty spółki zazwyczaj deklarują kiedy zamierzają zadebiutować na giełdzie (NewConnect). Czasami zdarza się, że firma wprost zapowiada brak debiutu. A nawet jeśli podaje datę (choćby przybliżoną) to traktuj ją z rezerwą.

Inwestowanie w spółki we wczesnej fazie rozwoju (a takich jest większość na platformach crowdfundingowych) wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Bądź przygotowany na to, że część z tych firm zbankrutuje zanim jeszcze zadebiutuje na giełdzie.

Czy muszę mieć rachunek maklerski?

Giełdowy debiut będzie wiązać się z koniecznością zdeponowania akcji na rachunku maklerskim. Zdarzają się oferty (np. na platformie CrowdConnect), gdzie w momencie zapisywania się na akcje musisz podać swój numer rachunku maklerskiego). W zdecydowanej większości ofert – rachunku takiego posiadać nie musisz.

Możesz go założyć dopiero wtedy, gdy zbliżać się będzie giełdowy debiut spółki, w którą zainwestowałeś. W większości przypadków nastąpi to dopiero za kilka lat.

Ja zachęcam jednak do zapoznania się z ofertami domów maklerskich oraz otwarcia rachunku już teraz, tym bardziej że możesz to zrobić nawet za darmo.

Bezpłatny rachunek maklerski’

Wystarczy posiadać bezpłatny rachunek bankowy w mBanku (nawet nieużywany) by rozszerzyć go o usługi maklerskie. Zrobisz to nawet bez wychodzenia z domu. Prowizje od transakcji w mBanku należą do najniższych i zaczynają się od 5 zł dla najmniejszych transakcji. Rachunek otworzyć (a następnie rozszerzyć go o usługi maklerskie) możesz wchodząc na stronę mBanku lub klikając w poniższą reklamę:

Czytaj też:   Lista kontrolna crowdfundingowego inwestora

 


 

Podsumowanie

Giełdowy debiut spółki nie wpływa w żaden sposób na Twoje prawa jako akcjonariusza. Ułatwia jedynie sprzedaż akcji oraz umożliwia rynkową wycenę posiadanych akcji.

Zanim akcje znajdą się na giełdzie będziesz współwłaścicielem firmy niepublicznej. Cały czas jednak możesz brać udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy i liczyć na dywidendę (o ile spółka ją wypłaci).

Możesz również posiadane akcje sprzedać, ale kupca poszukać musisz sam. Po takiej sprzedaży konieczne jest powiadomienie spółki (i domu maklerskiego prowadzącego rejestr akcjonariuszy). Nie zapominaj również o rozliczeniu się z urzędem skarbowym. PIT 38 złóż bez względu na to, czy na sprzedaży akcji zarobiłeś czy straciłeś.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u

Please follow and like us:

Zobacz też

Na jakim etapie życia spółki najlepiej inwestować?

Inwestowanie w spółki na różnym etapie rozwoju wiąże się z innymi oczekiwaniami zysku, ale również z innym poziomem ryzyka. Na jakim etapie rozwoju spółki najlepiej inwestować? Na to pytanie odpowiadają…

Jak oceniać spółki w crowdfundingu?

Każdy z inwestorów prędzej czy później staje przed problemem oceny emitenta. Zapraszam do zapoznania się z kolejnym tekstem specjalistów z platformy Navigator Crowd. Dziś odpowiadają na pytanie „Jak oceniać spółki…

RSS
Facebook
Facebook