aQuality – co nowego po webinarze?

aQuality – co nowego po webinarze?

4 czerwca, 2021 0 przez Maciejka

Wracam jeszcze do trwającej emisji akcji spółki aQuality. Wziąłem udział w webinarze z założycielami emitenta. Czy dowiedziałem się czegoś nowego?

Emisja akcji aQuality

EmitentEmitentaQuality SA
BranżaBranżaurządzenie do dystrybucji wody
Kwota zbiórkiKwota zbiórki4.470.000 zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany4,76%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (według ceny emisyjnej) 89,4 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna298 zł - akcje serii B
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji15.000 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 19.08.2021
Cel emisjiCel emisjirozpoczęcie seryjnej produkcji maszyn, stworzenie prototypu "małej" maszyny, stworzenie panelu bezdotykowego, budowa sieci sprzedaży
Strona emisjiStrona emisjihttps://zainwestuj.aquality-system.com/

O emisji akcji aQuality pisałem w tekście Emisja akcji aQuality – co wiemy a czego nie wiemy? Przypomnę, że z emisji 15 tysięcy akcji serii B aQuality chce pozyskać 4,47 mln zł. Zdobyte od inwestorów środki chce przeznaczyć na rozpoczęcie seryjnej produkcji maszyn w fabryce koło Poznania. Na ten cel chce przeznaczyć aż 3,5 mln zł. Innymi celami są: stworzenie prototypu „małej” maszyny przeznaczonej dla zakładów pracy, wdrożenie panelu bezdotykowego anty-COVID oraz budowa sieci sprzedaży.

Webinar

We wspomnianym tekście źle oceniłem trwającą ofertę. Nie spodobała mi się szczególnie wycena firmy (prawie 90 mln zł), brak wyników finansowych i bardzo niski udział nowych inwestorów w kapitale spółki (mniej niż 5%).

Z tym większą uwagą zapisałem się na webinar z założycielami aQuality. Miałem nadzieję, że dowiem się czegoś nowego, co być może przekona mnie w jakiś sposób do emisji. Wabikiem zachęcającym do wzięcia udziału w spotkaniu była również obietnica „wyższego zysku z inwestycji” dla uczestników webinaru.

Model biznesowy aQuality

Najważniejszą rzeczą, którą się dowiedziałem, są szczegóły modelu biznesowego. Spółka nie będzie sprzedawać wyprodukowanych urządzeń, ale zarabiać na stawianiu ich w dogodnych lokalizacjach. Zysk będzie dzielony między emitenta a właściciela lokalizacji (np. siłownię). Woda w urządzeniach aQuality będzie płatna a cena uzależniona zostanie od lokalizacji, np. w luksusowych marinach na Malcie ma wynosić nawet 2-3 euro za litr. Z kolei na siłowniach, klubach fitness ma dominować abonamentowy sposób rozliczania (np. abonament za wodę wliczony w cenę karnetu).

To jest pewnego rodzaju plus. Taki model biznesowy bardziej mi się podoba i ma większe szanse na sukces rynkowy. Problemem może być jednak koszt produkcji urządzenia.  Prezes ocenia go nawet na 30-40 tysięcy złotych. Sporo wody będzie trzeba sprzedać, żeby na urządzeniu zacząć wreszcie zarabiać. 

Wątpliwości

Po webinarze nie zmieniam jednak negatywnej oceny emisji. Zagrożenia o których pisałem nadal są aktualne a wyceny firmy w żaden sposób nie można obronić. 

Moje wątpliwości wzbudza szczególnie sposób odpowiadania Prezesa na pytania uczestników spotkania. Często miałem wrażenie, że unika odpowiedzi na niewygodne pytania a czasami wręcz mija się z prawdą. I tak np. na pytanie o wycenę spółki Prezes nie napisał wprost, że zgodnie z ceną emisyjną aQuality wyceniono na blisko 90 mln zł.  Zamiast tego odpowiedział pokrętnie, że zgodnie z bilansem za zeszły rok spółka ma wartość około miliona złotych. Po pierwsze – pytanie nie dotyczyło wartości księgowej tylko wyceny firmy, po drugie – jak tylko emitent ogłosi wyniki za zeszły rok to będziemy mogli zweryfikować i te dane. Póki co, mimo że mamy już czerwiec to danych za ubiegły rok jeszcze nie poznaliśmy.

Patronite

Udział nowych inwestorów

Podobnie było chociażby przy pytaniu jednego z uczestników o udział nowych inwestorów w kapitale spółki. Prezes odpowiedział, że będzie to „około 10%”. Jak pisałem w poprzednim tekście o aQuality, będzie to zaledwie 4,76% i stanowi to bardzo istotne ryzyko, związane z możliwością przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji. Nie mówiąc już o braku realnego wpływu na jakiekolwiek decyzje podejmowane w spółce. 

Patent

Pisałem też, że spółka często pisze o posiadanym patencie na urządzenie. Wskazałem, że warto byłoby doprecyzować jak to z tym patentem jest – w końcu przyznano go zanim jeszcze powstała spółka akcyjna. Okazało się, że moje wątpliwości były zasadne. Wszelkie prawa związane z patentem należą do Prezesa, jako wynalazcy. 

Nie mamy informacji, na jakich zasadach spółka będzie korzystać z praw do patentu. Czy będzie to nieodpłatnie? Jeśli tak, to jaką mamy gwarancję, że po jakimś czasie Prezes nie zażąda od spółki opłaty licencyjnej?

Bonus

Na koniec należy się jeszcze wyjaśnienie, w jaki sposób spółka zamierza zrealizować obietnicę wyższego zysku dla uczestników webinaru. Odbędzie się to poprzez dodatkową emisję akcji dla uczestników spotkania, którzy zakupią akcje aQuality do poniedziałku. Osoby, które to uczynią otrzymają w bonusowej emisji dodatkowe 5% nabytych akcji. Ci, którzy zdecydowali się kupić akcje zaraz po webinarze, mogli liczyć na dodatkowe 10% akcji.

Dotychczas oferta nie cieszy się jednak zbyt dużym zainteresowaniem. Według informacji na stronie emisji, inwestorzy zapisali się na akcje o wartości 18 tysięcy złotych. 

O szczegółach możecie przeczytać na stronie https://zainwestuj.aquality-system.com/


Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:
Czytaj też:   Endofund z kolejną emisją. Jak to jest z tą uczciwością?