Crowdway.pl o zmianach w crowdfundingu

Wczoraj informowałem o zmianach, jakie czekają nas na rynku crowdfundingu. Co o tym sądzi jedna z najpopularniejszych platform w Polsce – Crowdway.pl?

Crowdway o zmianach

Jaj pisałem, Parlament Europejski zatwierdził porozumienie osiągnięte z Radą w grudniu 2019 r. w sprawie wspólnych zasad wspierania unijnych platform finansowania społecznościowego i ochrony inwestorów.

Oznacza to spore zmiany zarówno dla inwestorów, emitentów, jak i platform crowdfundingowych.

Otrzymałem komentarz Marcela Rowińskiego, dyrektora operacyjnego w Crowdway sp. z o.o., właściciela platformy Crowdway.pl.

Marcel Rowiński, Crowdway.pl
Marcel Rowiński, Crowdway.pl

Oczekiwane zmiany

Nowe Rozporządzenie PE i Rady UE wprowadzi zmiany wyczekiwane przez operatorów platform crowdfundingu udziałowego, emitentów i inwestorów.

Najgłośniej komentowanym elementem porozumienia jest podwyższenie limitu zbiórki z równowartości 1 mln euro obecnie do 5 mln euro. Przewidujemy, że pomoże ono podjąć decyzję o realizacji kampanii kolejnym podmiotom z nowych branż, a także biznesom szybkorosnącym, dla których emisja akcji do 1 mln euro jest niewystarczająca do realizacji celów. W krótkim czasie z podwyższonego progu będzie w stanie skorzystać wąskie grono podmiotów, jednak na platformie Crowdway.pl promowane były już w okresie 2019-2020 kampanie dla których kwota 1 mln euro stanowiła ograniczenie.

Natomiast istotne jest nie tylko podwyższenie limitu. Część z naszych obecnych i przyszłych emitentów już dziś prowadzi działalność w kilku krajach i mogłaby pozyskać finansowanie także na tych rynkach. Taką szanse otwiera przewidziana w rozporządzeniu możliwość prowadzenia ofert transgranicznych w granicach UE.

Ochrona inwestorów

Kolejna korzyść to tabela ofert, która ułatwi handel akcjami wyemitowanymi w crowdfundingu udziałowym. Na tę zmianę czekają zarówno inwestorzy, jak i emitenci, którzy nie są zainteresowani wejściem na giełdę w krótkim terminie.

Z kolei zapisy mające na celu ochronę inwestorów, jak na przykład autoryzacja platform czy Arkusz Kluczowych Informacji, dla poszczególnych operatorów będą oznaczały konieczność wdrożenia dodatkowych procedur, jednak przez zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów przyczynią się do standaryzacji i profesjonalizacji rynku.

Wprowadzane porozumieniem zmiany będą wymagały szeregu przygotowań po stronie operatorów platform. Prawdziwy przełom nastąpi, gdy przepisy wejdą już w życie i pierwsze projekty z wyższym celem kampanii i możliwością oferowania akcji na terytorium UE zostaną zrealizowane z sukcesem, czyli najwcześniej w 2022 roku.

Inwestorzy o zmianach

Pozytywnie o zapowiedzianych zmianach na rynku crowdfundingu wypowiadają się również inwestorzy.

Czytaj też:   Start emisji akcji Signius SA

Praktycznie wszystkie komentarze pod wczorajszym tekstem (na stronie i w serwisie Facebook) są pozytywne. Inwestorom podoba się szczególnie zapowiedź wprowadzenia pozagiełdowego obrotu akcjami.

Jedyny negatywny głos dotyczył podniesienia maksymalnego progu emisji. Czytelnik podpisany jako Amisz trafnie napisał:

Ale co do podniesienia progu do 5 mln euro, to ja bym się nie cieszył. Powiem Wam jak to wyglądało przed i po ostatnim podniesieniu progu (400 tys. zł i potem 4 mln zł).

1. Gdy było 400 tys. zł, spółki oferowały za te pieniądze 9% akcji

2. Po podniesieniu do 4 mln zł, spółki nadal oferują 9% akcji

3. Teraz będzie pewnie 20 mln zł za 12% akcji xD.


Lubisz moje teksty? Polub też mój profil na Facebook-u

Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook