7 pytań do Office&Cowork Centre


Jeszcze przez 17 dni na platformie Beesfund będzie trwać emisja akcji Office&Cowork Centre. Prezes spółki – Pan Łukasz Kaleta odpowiedział na kilka moich wątpliwości związanych z firmą i trwającą ofertą. Zapraszam do lektury.

Emisja Office&Cowork Centre

EmitentEmitentOffice&Cowork Centre SA
BranżaBranżawynajem nieruchomości
Kwota zbiórkiKwota zbiórki4.400.000 zł
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany13%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (według ceny emisyjnej) 32 - 36 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna32,00 zł - akcje serii B
34,00 zł - akcje serii C
36,00 - akcje serii D
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji50.000 akcji serii B
40.000 akcji serii C
40.000 akcji serii D
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 16.09.2021
Cel emisjiCel emisjiakwizycja, uruchomienie nowych lokalizacji, optymalizacja procesów
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja-occ.pl/

Moją ocenę zawarłem w tekście Office Cowork Centre – nie sposób zrozumieć wycenę. Prezes spółki – Pan Łukasz Kaleta zgodził się odpowiedzieć na moje wątpliwości. Zapraszam do zapoznania się z pytaniami i odpowiedziami Pana Prezesa. 

Dzień dobry. Zacznijmy od konkretów. Dlaczego Pana zdaniem warto zainwestować w akcje Office&Cowork Centre?

Bardzo dziękuję za to pytanie. Przede wszystkim budujemy największą sieć biur serwisowanych w Polsce. Naszym celem są setki lokalizacji – jak Żabka – chcemy, aby nasi klienci na mocy jednego kontraktu mogli korzystać z całej gamy naszych usług.

Dodatkowo – nie jesteśmy tylko firmą wynajmującą biura. Na kanwie naszych wieloletnich doświadczeń biznesowych w przeszłości – budujemy holding inwestycyjny, który będzie nie tylko wspierał naszych klientów w procesie najmu powierzchni biurowych, nie tylko ich obsługiwał w tym zakresie, ale również wspierał ich biznesowo, inwestycyjnie oraz dostarczając odpowiednie technologie wspierające rozwój ich firm.

OCC S.A. to docelowo 6 spółek zależnych, z których każda będzie miała do wykonania bardzo ważną misję – zwieńczeniem ich wszystkich jest zbudowanie organizacji, która będzie fundamentem ekosystemu startupów, innowacji oraz biznesu.


W tekście poświęconym trwającej emisji akcji Office Cowork Centre na platformie Beesfund zwróciłem uwagę na (moim zdaniem) wysoką wycenę spółki. Przypomnę, że wynosi ona od 32 do 36 mln zł. Domyślam się, że jest Pan innego zdania niż ja. Jak więc skomentuje Pan zaproponowaną inwestorom wycenę?

Office&Cowork Centre S.A. to nie jest jedna spółka, a 3 spółki (dzisiaj) i zaraz po kampanii uruchomimy kolejne 3 spółki. Office&Cowork Centre sp. zoo oraz BiznesHUB to dwie spółki, z których każda osiąga już wielomilionowe przychody i wchodzą w skład konsorcjum. Pozostałe środki zostaną spożytkowane na rozwój struktury holdingowej oraz przygotowanie całej organizacji pod skalę.

W naszym biznesie nie wycenia się excela, a potencjał. Z pewnością zgodzi się Pan ze mną, że jeśli zrealizujemy nasz cel jakim jest m.in. 400 biur w Polsce – wycena 32 mln zł zacznie wydawać się świetną okazją inwestycyjną.

Dodatkowo w ramach naszego holdingu powstanie ASI (alternatywna spółka inwestycyjna), spółka proptechowa oraz spółka pośrednicząca w najmie powierzchni biurowych.

To wszystko się dopiero wydarzy – abyśmy mogli to zrealizować komfortowo niezbędne jest zaufanie w przyszłość tej branży. My wierzymy, że ten sektor w samej tylko Polsce wielokrotnie urośnie.


Dotychczasowe wyniki firmy nie napawały optymizmem. Czy potencjalni inwestorzy mogą sądzić, że przyszłe wyniki będą dużo lepsze?

Jesteśmy startupem i finansujemy tą działalność często z własnych prywatnych funduszy. Co prawda spółka nie notuje zysków – co jest rozsądne i zasadne gdyż 2 lata temu mieliśmy raptem kilka biur, a dzisiaj posiadamy 20000 m2 w całej sieci w ramach dwóch spółek zależnych. Rok do roku rośniemy kilkukrotnie przychodowo, a gama naszych klientów przekroczyła 1000 różnych firm.

Według nas stanowi to gigantyczną wartość. Posiadamy doświadczenie związane z licznymi inwestycjami w startupy oraz w dojrzały biznes, który dzisiaj jest na giełdzie. Dokładnie wiemy dokąd zmierzamy.


Dlaczego spółka zdecydowała się na pozyskanie kapitału poprzez emisję akcji na rynku crowdfundingu?

Zależało nam na tym, aby dać możliwość małym inwestorom z całej Polski rozpoczęcia z nami współpracy. Ta strategia już przynosi efekty, gdyż mimo że kampania do tej pory osiągnęła dopiero próg 100 tys. PLN to odezwało się do nas kilkunastu przedsiębiorców z całej Polski. Zadeklarowali oni gotowość do współpracy z nami w kwestii pozyskiwania nowych lokalizacji biurowych.

Dodatkowo – od startu kampanii ilość nowych klientów zwiększyła się kilkukrotnie kwartał do kwartału. Widzimy gigantyczne korzyści kampanii.

Liczymy, że do końca kampanii uda nam się poprawić nasz wynik finansowy, ale niezależnie od tego – będziemy realizować dalej nasze cele z dotychczasowymi partnerami, ale ze znacznie większą rozpoznawalnością w całej Polsce.


Jak zmieni się rynek nieruchomości biurowych po pandemii? Czy nie jest ona zbyt dużym zagrożeniem dla Office&Cowork Centre? Zaobserwować można przecież m.in. rosnącą popularność pracy zdalnej.

Rynek bardzo intensywnie rośnie – w szczególności w usługach elastycznych. Dodatkowo – patrzymy na biura szerzej. Nie traktujemy ich jako zwykły podnajem. Uważamy się za akcelerator biznesu. Wspieramy nasze firmy, inwestujemy w naszych klientów. Niektóre firmy z naszego ekosystemu wspieramy bardzo intensywnie co naturalnie przekłada się na rozwój całego ekosystemu.

Umiejętność robienia biznesu i interesów zawsze będzie istotnym elementem – znacznie istotniejszym niż zwykły najem. W związku z tym nasze usługi – elastyczny najem połączony z akceleracją biznesu naszych klientów – będzie według nas rósł jeszcze szybciej, gdyż świadomość jak ważny jest odpowiedni ekosystem do pracy i współpracy rośnie w Polsce wykładniczo.


Proszę przybliżyć temat ewentualnego debiutu akcji Office&Cowork Centre na rynku NewConnect. Czy jest to tylko jedna z opcji branych pod uwagę czy inwestorzy powinni już odliczać czas do upublicznienia spółki?

Oczywiście – mamy za sobą doświadczenia z takich firm jak Columbus Energy z którą to spółką jestem związany od początku jej istnienia – przeszliśmy całą drogę – od małej organizacji po firmę wycenioną na kilka miliardów PLN.

Chcemy osiągnąć to samo i dać szansę Polskim inwestorom na skorzystanie z momentum jakim jest właśnie ta kampania. Później do współpracy będziemy zapraszać już tylko dużych i strategicznych inwestorów.

Celem jest New Connect, ale rozważamy również dual listing.


Czy możliwe są kolejne emisje akcji Office&Cowork Centre, a co za tym idzie ryzyko rozwodnienia kapitału?

Naszym celem jest stworzyć polski ekosystem biznesu, który stanie się prawdziwym unicornem – musimy w związku z tym być gotowi na kolejne rundy inwestycyjne. Jesteśmy spółką typu growth – chcemy bardzo szybko rosnąć i dać sobie szansę na stworzenie największego prywatnego ekosystemu biznesu, innowacji oraz inwestycji w Polsce – właśnie na terenie naszych przestrzeni.

Dziękuję jeszcze raz Panu Prezesowi za rozmowę a Czytelników zapraszam na stronę emisji do zapoznania się z ofertą i jej samodzielnego przeanalizowania.


Lubisz moje teksty? Polub też mój profil na Facebook-u

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:
Czytaj też:   Ed Red po raz czwarty. Powodów do kupna akcji nie widzę

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook