Grydsen Lab – hit czy kit?

Dzisiaj chciałbym wspomnieć o jednej z trwających ofert na platformie Beesfund – Grydsen Lab. Wpis zatytułowałem podobnie jak opis innej trwającej właśnie emisji. Zrobiłem to świadomie, bo obie kampanie są łudząco do siebie podobne.

Emisja akcji Grydsen Lab

EmitentEmitentGrydsen Lab PSA
BranżaBranżawirtualna rzeczywistość
Kwota zbiórkiKwota zbiórki400 tys. PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany2,23%
Wycena spółkiWycena spółki (według ceny emisyjnej) 17,6 mln zł
Cena emisyjnaCena emisyjna337,55 PLN
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji1.185 akcji serii B
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 28.11.2022
Cel emisjiCel emisjirozwój sprzedaży, nowe produkty
Strona emisjiStrona emisjihttps://emisja.grydsen.pl
Oceniam oferty crowdfundingowe żeby Tobie było łatwiej je przeanalizować, ale pamiętaj aby ocenić emisję według własnych kryteriów

Moja subiektywna ocena:

Jak oceniam:

Wchodzę w to! Warto zaryzykować Trzeba się zastanowić Spore ryzyko To nie dla mnie Jak najdalej!

Emisja akcji Grydsen Lab bardzo przypomina mi ofertę spółki Hydroprad. Opisałem ją kilkanaście dni temu we wpisie Hydroprad – hit czy kit? Elementów wspólnych jest sporo. Do najważniejszych zaliczyć można:

  • działanie w formie Prostej Spółki Akcyjnej;
  • bardzo ciekawy produkt;
  • niezwykle optymistyczne prognozy sprzedaży;
  • praktycznie takie same cele emisji – rozwój sprzedaży i prace nad nowymi produktami;
  • brak odpowiedzi na zadane pytania.

Prosta Spółka Akcyjna

Przy okazji oferty Hydroprad napisałem dlaczego działalność emitenta w formie PSA jest dla mnie minusem. Powtórzę jeszcze raz:

Zdecydowanie wolę klasyczne spółki akcyjne. Są bardziej bezpieczne z punktu widzenia drobnego inwestora. Spółka w formie PSA nie posiada rady nadzorczej, która przynajmniej w teorii powinna patrzeć na ręce zarządowi.

Prosta Spółka Akcyjna to nowy twór i tak naprawdę nie wiemy jak będzie wyglądało funkcjonowanie tego typu spółek. W dodatku akcje PSA nie są przedmiotem obrotu na giełdzie.

Produkt Grydsen Lab

Produkt oferowany przez emitenta jest bardzo obiecujący. Wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do terapii psychologicznej. Jak czytamy na stronie emisji, oferowane narzędzie wpływa na spowolnienie postępu chorób otępiennych wieku starszego (np. choroby Alzhaimera).

Efektem terapii jest utrzymywanie osób w podeszłym wieku w dobrej kondycji fizycznej i poznawczej, co przekłada się na ich samodzielność i utrzymanie wysokiego poziomu dobrostanu psychicznego.

– możemy się dowiedzieć.

O szczegółach pisać nie będę, bo nie widziałem produktu z bliska. Nie wiem jak dokładnie działa, ale pomysł mi się podoba. Kwestią dyskusyjną jest prognozowana sprzedaż.

Prognozy

Spółka nie dysponuje żadną historią sprzedaży. Do tej pory sprzedała 0 egzemplarzy. Dlatego też prognozowanie przyszłych wyników to prawdziwe „wróżenie z fusów”. Oczywiście przedstawiona prognoza jest bardzo optymistyczna. Zarówno sprzedaż, jak i zysk mają co roku gwałtownie rosnąć.

Osobiście nie jestem jednak takim optymistą, biorąc pod uwagę, że podstawowe urządzenie ma kosztować 50.000 zł. Marża ma dochodzić do aż 70%.

Pytania

Podobnie jak to było przy Hydroprad, trwająca emisja nie znalazła uznania w moich oczach. Sporo tu niewiadomych. Z lektury strony emisji możemy dowiedzieć się, że emitentem jest nowo powstała spółka. Tymczasem prawa do produktu i całego know-how należy do spółki z o.o. Emitent korzysta z tego na zasadzie licencji.

W ofercie możemy objąć akcje spółki z kapitałem 5.200 zł. Nowi inwestorzy mają wpłacić blisko 400 tysięcy złotych, otrzymując w zamian… 2,23% udziału w firmie.

Musiałem więc zadać spółce kilka pytań:

Dzień dobry. W opisie projektu możemy przeczytać, że emitent podpisał umowę licencyjną z Grydsen sp. z o.o. Czy w związku z umową emitent ponosi jakieś koszty? Jeśli tak to jaka jest ich wielkość? W 2023 roku planowane jest połączenie obu spółek. Czy to oznacza, że właściciele sp. z o.o. otrzymają dodatkowe akcje emitenta? Jakie będą parametry tego połączenia? Jak zostanie oszacowana wartość obu firm? Nie znamy bilansu ani sp. z o.o. ani PSA. Domyślam się, że jej głównym aktywem są szeroko pojęte wartości niematerialne (przeprowadzone prace badawcze, ew. patenty, know-how itd). Czy to zostanie ujęte w wycenie sp. z o.o. czy PSA? Właścicielem tych wartości jest sp. z o.o. a PSA korzysta z tego na podstawie umowy licencyjnej (nie jest ich właścicielem). Co więc wpływa na wycenę emitenta teraz (17,5 mln zł) a co będzie wpływać za rok przy połączeniu obu firm? Dziękuję i pozdrawiam.

Brak odpowiedzi

Niestety po upływie 2 tygodni nadal na stronie emisji nie pojawiła się odpowiedź. Hydroprad odpowiedział wkrótce po pojawieniu się mojego wpisu, więc mam nadzieję, że tu będzie podobnie.

Jednocześnie mogę znów przypomnieć, że brak odpowiedzi na pytania inwestorów podczas trwania oferty bardzo źle wróży na przyszłość. Komunikacja z akcjonariuszami już po pozyskaniu kapitału jest na zdecydowanie niższym poziomie niż podczas kampanii.

Podsumowanie

Bez informacji na temat tego jak będzie wyglądać połączenie obu firm oraz jakie są zasady licencji udzielonej emitentowi, nie jestem w stanie ocenić czy udział w ofercie ma sens.

Inni inwestorzy oczywiście również tego nie wiedzą. Nie dziwię się więc, że mimo stosunkowo niewielkiej kwoty emisji oraz bardzo ciekawego produktu – oferta nie znalazła póki co zainteresowania inwestorów.

Do dzisiaj chęć objęcia akcji zgłosiło zaledwie 2 inwestorów a zainwestowana kwota to jedynie 4,7 tys. zł.

Zachęcam jednak do samodzielnej analizy i podzielenia się swoimi wnioskami.


Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   CStore pokazuje wyniki przed kolejną emisją i debiutem

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook