Odpowiedź Prezesa Pora na Pola na mój tekst

Odpowiedź Prezesa Pora na Pola na mój tekst

21 stycznia, 2022 0 przez Maciejka

Przedwczoraj opublikowałem moje spojrzenie na trwającą emisję akcji Pora na Pola. Skupiłem się na słabych stronach i zagrożeniach. Poniżej publikuję odpowiedzi Prezesa.

Akcje Pora na Pola

EmitentEmitentPora na Pola SA
BranżaBranżainternetowy targ naturalnego jedzenia
Kwota zbiórkiKwota zbiórki1,9 mln PLN
Udział w kapitale nowych akcjiProcent oferowany8,65%
Wycena spółkiWycena spółki pre-ipo (wg ceny emisyjnej) 20,2 mln zł (25,9 mln zł licząc z kapitałem docelowym)
Cena emisyjnaCena emisyjna105 zł
Liczba oferowanych akcjiLiczba oferowanych akcji18 240 akcji serii F
Data zakończenia emisjiData zakończenia oferty 17.02.2022
Cel emisjiCel emisjirozwój technologii, rozbudowa kanałów sprzedaży, działania promocyjne w zakresie odpowiedzialności społecznej
Strona emisjiStrona emisjihttps://zainwestuj.poranapola.pl/

Moja analiza dostępna jest we wpisie Czy warto kupić akcje Pora na Pola? Przypomnę, że zwróciłem w niej uwagę m.in. na niedotrzymanie prognoz finansowych i znacznie wolniejsze tempo wzrostu sprzedaży. Do największych zagrożeń zaliczyłem też zapowiedź kolejnych emisji i program motywacyjny. Dzięki niemu pracownicy Pora na Pola będą mogli nabyć akcje spółki za 1 zł.

Tak jak się spodziewałem, Prezes Adrian Piwko nie obraził się na mój tekst, ale szczegółowo i dość przekonująco odpowiedział na moje „zarzuty”. Odpowiedź Prezesa z pewnością pozwala przychylniej spojrzeć na trwającą emisję.

Odpowiedzi zostały umieszczone w dwóch miejscach – w sekcji komentarzy na stronie emisji oraz jako komentarz pod moim wpisem. Każdy, kto zapoznał się z moim wpisem powinien też „dla równowagi” zapoznać się ze stanowiskiem Prezesa. Pozwoliłem sobie zatem na osobny wpis, w którym umieszczam obie odpowiedzi.

Odpowiedzi na stronie emisji

Pamiętam, że przy poprzedniej emisji spółka prognozowała na 2021 rok 7,3 mln zł przychodu. Tymczasem według wstępnych danych jest to zaledwie 3 mln zł. Rok temu prognoza na 2022 rok mówiła o przychodach na poziomie 21,5 mln zł. Teraz jest to 8,8 mln zł. To bardzo duża różnica. Skąd się wzięła? Na ile realne są obecnie przedstawione prognozy, np. 38 mln zł przychodu i próg rentowności w 2024 roku?

Budowaliśmy prognozy w oparciu o efekt pandemii, co okazało się mocnym przeszacowaniem. Według mnie pomylił się cały rynek. W drugiej połowie 2021 roku rynek złapał delikatną “zadyszkę”, jeśli zestawia się wyniki sprzedażowe firm e-grocery na tym samym rynku w porównaniu z rokiem 2020. Głównie dlatego, że w roku 2020 firmy z branży urosły w sposób nienaturalny (jak się okazało) w porównaniu do 2019 roku.

W przypadku tak dynamicznie zmieniających się realiów rozsądniej jest spojrzeć na dłuższą perspektywę i rozpatrywać historycznie średnioroczny wzrost, aby zaburzenie z krótszego okresu nie wpłynęło zbyt mocno na prognozowane wyniki. Rynek ma oczywiście ogromne perspektywy i urośnie najbardziej dynamicznie ze wszystkich gałęzi e-commerce w kolejnych latach. Wzrosty poszczególnych firm nie mogły być jednak tak intensywne przez 2 lata rok do roku. W którymś momencie musi nastąpić delikatna korekta, zwłaszcza z racji na pojawienie się wielu konkurencyjnych firm, które zauważyły atrakcyjność rynku.

Rok temu spółka zapowiadała też, że IV emisja będzie ostatnią przed debiutem na NC. Teraz mówi się o dodatkowej piątej emisji. Dlaczego?

Zakładaliśmy, że do tego czasu będą przeprocesowane zmiany w limitach crowdfundingu i będziemy mogli zrobić większą emisję akcji. Widzimy jednak też po prostu korzyści w robieniu rund częściej, a mniejszych. Nie oznacza to emitowania sumarycznie większej liczby akcji, a po prostu robienia tego częściej. Proszę zwrócić uwagę, że dotychczasowe trzy emisje crowdfundingowe to kwota niższa niż niektóre młode spółki pozyskują w jednej emisji.

W ramach kapitału docelowego spółka może wyemitować 54.000 akcji, z których 20.000 trafi do pracowników i zarządu. Ich cena emisyjna wyniesie 1 zł. Tych akcji jest sporo. Więcej niż w obecnej emisji. Czy będą jakieś warunki zawieszające, np. próg osiągniętego przychodu lub zysku? Czy może zarząd i pracownicy otrzymają sporo akcji bez żadnych warunków?

Zarząd jest jednoosobowy i w tym momencie jestem w nim ja – jestem wykluczony z programu motywacyjnego. Program motywacyjny jest 3-letni, rozbity na trzy transze. Akcje obejmuje się dopiero po 3 latach i są potem objęte jeszcze lock-upem i uwalniane stopniowo, aby nie odbiło się to niekorzystnie na podaży akcji. W mojej ocenie wraz z rozwojem zespołu, gdy coraz mniej zależy osobiście ode mnie, a coraz więcej od pracowników Spółki, dodatkowa motywacja w postaci opcji na akcje jest korzystna dla akcjonariuszy.

20000 akcji brzmi jak duża liczba, ale jest to perspektywa 3-letnia oraz nie oznacza to, że wszystkie zostaną objęte. Na ten moment podpisaliśmy umowy na około połowę tego, więc prawdopodobnie pula nie zostanie wyczerpana, a jeśli tak to dla realizacji naprawdę istotnych celów dla Spółki (na przykład zatrzymania kluczowego personelu lub zrekrutowania kogoś z rynku, na kogo nas nie stać wypłacając wyłącznie wynagrodzenie pieniężne). Dodatkowo aby objąć akcje z transz z drugiego i trzeciego roku trwania programu, należy spełnić cele, które są indywidualne dla każdego członka zespołu i wyznaczane przez Zarząd.

Odpowiedź Prezesa Pora na Pola

Bardzo szczegółowa była odpowiedź Prezesa pod moim tekstem. Wklejam ją w całości. Śródtytuły pochodzą ode mnie.

Przede wszystkim chciałem podziękować za przygotowanie analizy naszej oferty. Tak jak przy poprzednich Pana ocenach, tak i teraz doceniam szczegółowe podejście do tematu. Dziękuję także za miłe słowa w stosunku do mnie. Chciałbym się odnieść do kilku wątków, które Pan poruszył.

Kapitał docelowy

W tekście wspomniał Pan, że można być pewnym, że zostaną prędzej czy później wyemitowane. Liczba tych akcji została dobrana “z górką”, także jako odpowiedź na realizację nieplanowanych jeszcze działań, które w toku rozwoju uznamy za mające potencjał. W mojej ocenie jest niezbyt prawdopodobne, że wszystkie te akcje zostaną wyemitowane, ale oczywiście jest taka możliwość. Uważam, że dobrze, jeśli będę miał pod ręką takie narzędzie i będę mógł w szybkim tempie włączyć do naszych działań inwestora finansowego czy też technologicznego lub marketingowego.

Wycena w języku angielskim

Tutaj faktycznie nie zwróciliśmy uwagi, że z racji na przeznaczenie powinniśmy poprosić o dokument w języku polskim. Zgaduję, że analityk przyzwyczajony jest po prostu do przygotowywania wycen w języku angielskim z racji na ich większą uniwersalność, takie ma szablony dokumentów i z tego to wynikło.

Wartość wyceny

Tak jak Pan wspomniał, wycena opiera się na prognozach, co w przypadku firmy na tym etapie i z takim modelem biznesowym wydaje się naturalne. Według tej wyceny cena akcji teraz jest w przedziale 100 – 190 zł, my przyjęliśmy do wyceny 105 zł.

Realizacja prognoz

Zdajemy sobie sprawę, że nie dowieźliśmy w 2021 roku wyników przychodów takich, jak zakładaliśmy. Rynek w 2021 nie urósł tak jak zakładaliśmy vs 2020. Liczba podmiotów na rynku zwiększyła się znacznie bardziej niż zakładaliśmy, z racji na jego atrakcyjność.

To był trudny czas do prognoz na tym rynku. Musieliśmy też popracować nad strukturą firmy i nad projektami wdrożeniowymi, co z racji na ograniczone zasoby firmy było większym wyzwaniem niż planowaliśmy. Wyciągnęliśmy z tego wnioski – zarówno na polu operacyjnym jak i analiz rynku.

Wyniki Pora na Pola

Przeanalizowałem wszystkie firmy tego typu spoza Polski, o których udało mi się zdobyć jakiekolwiek informacje. Spółki, które odniosły sukces, to te, które we wczesnych latach działalności były bardzo głęboko pod kreską i inwestowały większe kwoty niż ich przychody. Nie znalazłem ani jednej firmy z innym podejściem, która doszła do poważnej skali / została liderem / osiągnęła rentowność / dała exit dla inwestorów. Więc podtrzymuję taką strategię jako słuszną.

Odnosząc się do tego, jak chcemy rosnąć o więcej niż 100% rok do roku, skoro w ostatnim roku urośliśmy o 20% – to wyjaśnienie zamieściliśmy na stronie emisji. Na podstawie całej mojej wiedzy o rynku rozpatrywanie tylko tego roku w analizie wzrostów na kolejne lata jest niesłuszne, należy rozpatrywać okres dwóch lat, bo były zbyt duże zaburzenia w skali jednego roku. W 2020 vs 2019 był nienaturalny wzrost, a w 2021 vs 2020 korekta.

Oczywiście można stwierdzić, że przecież chwaliliśmy się rok wcześniej tym wzrostem o ponad 500% i nie mówiliśmy, że był nienaturalny – więc przyznaję, że wtedy nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, ale teraz już wiemy, że on był nienaturalny i część tego wzrostu była darmowa i na krótką metę.

Kapitał docelowy

Jestem ostatnią osobą, która chce rozwodnić udziały w spółce w sposób niekorzystny dla akcjonariuszy. Jestem przecież największym z nich. Do tej pory każde rozwodnienie było w mojej ocenie korzystne i jeśli wyemitujemy w ramach kapitału docelowego jakieś akcje, to dlatego, że spółka ma w tym interes.

Większą część mojego czasu pracy poświęcam temu, jak spowodować, żeby dowieźć inwestorom jak największą wartość akcji. Część swoich też bym chciał kiedyś sprzedać i wynagrodzić się za ciężką pracę przez te lata. Dlatego na pewno w świadomy sposób nie zaoferuję komuś taniej akcji w ramach kapitału docelowego nie widząc w tym korzyści dla ceny akcji wszystkich akcjonariuszy w rozpatrywanej perspektywie czasu.

Program motywacyjny

Brak szczegółowych informacji faktycznie może spowodować myśl, w której chcemy rozdać akcje za darmo pracownikom. Jednak znów – nie mam w tym żadnego interesu jako główny akcjonariusz, zwłaszcza gdy z programu motywacyjnego jestem wykluczony. Nie będę więc jego beneficjentem. Więcej na ten temat odpisałem w ramach odpowiedzi na trzy pytania, które Pan zadał. Dołączyłem na dole wypowiedzi oraz na stronie emisji.

Jeszcze jedna emisja

Wyjaśnienie co do tego też zawarłem w odpowiedzi na jedno z pytań. Tutaj dodam jeszcze, że nie widzę nic złego w aktualizowaniu planu w ramach większej strategii. Od początku chcieliśmy pozyskiwać kapitał na rozwój kosztem “rozwadniania” w kolejnych rundach finansowania. Ale jeśli w toku realizacji całego przedsięwzięcia w dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej, na młodym rynku, w młodej firmie, wychodzi, że jednak potrzeba tych pieniędzy więcej – to pozostaje albo po te pieniądze sięgnąć albo coś całkowicie zmienić. Nie jesteśmy firmą na takim etapie, w którym np. gorszy gospodarczo czy rynkowo czas mogliśmy sobie przeczekać, a cele inwestycyjne odłożyć na dalszy czas, aż sobie na nie np. zarobimy z zysków firmy.

Ogólnie jeśli chodzi o aktualizację prognoz czy planów – moglibyśmy się zafiksować na jakieś podejście. Staramy się jednak zwinnie podchodzić do tego. Nasze prognozy czy plany działania aktualizujemy co kwartał. Wprowadza to czasem trochę chaosu w podejściu. Może być postrzegane z zewnątrz jako brak konsekwencji, ale ja traktuję to jako zdolność do szybkiej adaptacji i przewagę nad innymi firmami.

Na koniec – pomimo tego, że Pana ocena nie jest przychylna, to było mi miło się z nią zapoznać i udzielić odpowiedzi. Oby kolejna była lepsza.

Mój komentarz

Bardzo dziękuję Panu Prezesowi za miłe słowa i bardzo wyczerpujące odpowiedzi. Z pewnością pomogą one podjąć potencjalnym inwestorom decyzję co do zakupu akcji.

Prezes Adrian Piwko pokazał też, jak należy podchodzić do „krytycznych” opinii. Zamiast się obrażać, straszyć sądem czy żądać sprostowań wykorzystał krytyczny tekst jako okazję do przedstawienia swojej opinii. W ten sposób pokazał swoją spółkę z lepszej strony. To co ja widzę jako ewentualne zagrożenia i słabe strony, Prezes pokazuje jako szanse. Tak jest np. z programem motywacyjnym czy kapitałem docelowym.

Teraz nie pozostaje nic innego jak jeszcze raz zaprosić na stronę emisji. Będę wdzięczny za Wasze przemyślenia i wnioski po analizie oferty.

Patronite

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u 🙂


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:
Czytaj też:   Koniec PlanMyDeal SA