Farmy Fotowoltaiki – duże straty i… 300 zł przychodu

Akcje spółki Farmy Fotowoltaiki miały zadebiutować na giełdzie już ponad rok temu a nadal nie został jeszcze nawet złożony wniosek o dopuszczenie do obrotu. Nie dziwię się, patrząc na osiągane wyniki. 

Akcje Farmy Fotowoltaiki

Spółka przeprowadziła emisję akcji przy wsparciu platformy Crowdway.pl 2 lata temu. Opisywałem ją w tekście Jutro początek emisji Farmy Fotowoltaiki. Po lekturze dokumentu ofertowego. Blisko 1000 osób zainwestowało w spółkę 4,05 mln zł. Być może skusiły ich optymistyczne prognozy prezentowane przez emitenta i zapowiedź szybkiego debiutu na NewConnect. Farmy zapowiadały pojawienie się na „małej giełdzie” na przełom IV kw. 2021 r. i I kw. 2022 r. Na stronie emisji w nagłówku zachęcano potencjalnych inwestorów hasłem:
Zainwestuj w słoneczną spółkę dywidendową, która do roku będzie notowana na NewConnect!
Minął rok, minął drugi rok a nawet nie został złożony wniosek o dopuszczenie akcji do notowań. I w sumie się nie dziwię – ewentualny debiut byłby teraz prawdopodobnie bardzo zimnym prysznicem dla inwestorów.
Farmy Fotowoltaiki. Screen ze strony emisji
Farmy Fotowoltaiki. Screen ze strony emisji

Wyniki finansowe

Aktualne wyniki finansowe możemy poznać dzięki raportowi giełdowej firmy Berg Holding. Jest to spółka – matka emitenta. Okazuje się, że w całym 2022 roku Farmy Fotowoltaiki zanotowały… 300 złotych przychodu. Z prezentacji pokazywanych podczas emisji akcji wynikało, że w 2022 roku jedna tylko farma w Nagoszynie, której oddanie do użytku zapowiedziano na III kw. 2021 r., miała wyprodukować ponad 129 MWh. Przy 300 złotych (słownie: trzysta) przychodu nie trudno zgadnąć jakie były zyski (a raczej straty).
Czytaj też:   VeCube na platformie Findfunds
Strata netto w samym IV kw. ubiegłego roku wyniosła ponad 763 tys. zł a w całym 2022 roku blisko 850 tys. zł.

Bilans

Cały majątek spółki ma w bilansie wartość 4,8 mln zł a zadłużenie wynosi ponad 1 mln zł. Fundusze własne wynoszą więc mniej niż 3,8 mln zł. Tylko niepoprawny optymista mógłby oczekiwać, że przy tym bilansie i przy takich wynikach (a raczej ich braku) Farmy Fotowoltaiki weszłyby na giełdę z wyceną 80 mln zł. A taka byłaby wycena spółki, gdyby akcje zadebiutowały z ceną równą cenie emisyjnej (7,50 zł).

Problemy akcjonariusza

Dodatkowym czynnikiem ryzyka są problemy głównego udziałowca, czyli spółki Berg Holding. Według wspomnianego raportu kapitały własne spółki-matki zmalały w ciągu roku z 20,3 do 0,7 mln zł. Strata netto za ostatnie 4 kwartały wyniosła 13,5 mln zł. Sytuacja jest na tyle trudna, że w styczniu Berg Holding złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. W ślad za bardzo słabymi wynikami spadają notowania akcji giełdowej spółki. Przez 2 lata ich kurs zmalał aż o 85%. Przypomnę, że właśnie 2 lata temu w tekście Wycena Farm Fotowoltaiki a wycena głównego udziałowca zwróciłem uwagę na nieracjonalne wyceny obu spółek.

Wycena Farm Fotowoltaiki

W czerwcu 2021 roku spytałem też o to Prezesa spółki. Kamil Kita na moje pytanie:
Giełda najwyraźniej nie wierzy w wyceny Farm Fotowoltaiki i NETSU w kampaniach crowdfundingowych. Główny udziałowiec obu firm – Berg Holding znajduje się w trendzie spadkowym a jego wycena jest dużo niższa niż teoretyczna wartość pakietu akcji wspomnianych firm.
odpowiedział:
Zgodnie z taką logiką obecnie musielibyśmy stwierdzić, że giełda nie wierzy w wycenę blisko 60% spółek. Takie bowiem spadki obserwujemy już od ponad pół roku. W mojej ocenie jest wręcz przeciwnie – giełda oraz akcjonariusze zaufali i uwierzyli w potencjał Berg Holding. (…) Berg Holding faktycznie jest obecnie bardzo niedoszacowany. Wartość księgowa aktywów jest wielokrotnie większą niż wycena rynkowa. Jestem przekonany, że to przejściowa sytuacja. Zawsze muszą być spadki, co można nazwać promocją, idealnym czasem na wejście w długoterminową inwestycję. Świat szuka innowacji, jednocześnie ich nie dostrzega i tak jest teraz z wyceną akcji Berg Holding na NewConnect. Dodam, że Berg Holding jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, a na ocenę powinno głównie wpływać to w jakim tempie wchodzimy w nowe branże, jak i nowe technologie.

Podsumowanie

Cała treść ówczesnej rozmowy dostępna jest we wpisie Emisja Netsu – Prezes Kita odpowiada na wątpliwości. Ktoś kto uwierzyłby w tamte zapewnienia Prezesa i kupił wtedy akcje Berg Holding, dziś liczyłby straty rzędu kilkudziesięciu procent.
Czytaj też:   Wystartowała nowa emisja CStore
Obawiam się jednak, że podobnej straty mogą doświadczyć też osoby, która uwierzyły w zapewnienia składane podczas emisji Farm Fotowoltaiki i Netsu (inna spółka z portfela Berg-Holding). Kolejny już raz dostaliśmy dowód na to, że inwestując w akcje należy kierować się twardymi danymi finansowymi a nie prognozami i sloganami.
Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u Podoba Ci się mój blog? Możesz go wspierać na Patronite – Zostań Patronem Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:

Zobacz też

Mentzen dał zarobić

90% w 3,5 miesiąca. Tyle można było zarobić na akcjach Mentzen SA, biorąc udział w marcowej ofercie. Bardzo udany debiut spółki nie jest dla mnie żadną niespodzianką. Debiut akcji Mentzen…

CStore pozyskał ponad 0,5 mln zł – giełdowy debiut blisko

Producent oprogramowania do automatycznego przyjmowania zamówień online od klientów hurtowych CStore pozyskał blisko 520 tys. zł z emisji akcji. Na przełomie sierpnia i września spółka planuje złożyć dokumenty do GPW…

RSS
Facebook
Facebook