Niespełnione obietnice Zortrax Dental


Zortrax Dental podczas emisji akcji obiecywał „korzystną dywidendę”, giełdowy debiut w połowie 2022 roku i blisko 5 milionów zysku za ubiegły rok. Póki co mamy zerowe przychody.

Akcje Zortrax Dental

Emisja akcji producenta drukarek 3D dla stomatologii odbywała się 2 lata temu przy wsparciu platformy Crowdway. Opisywałem ją w tekście Emisja Zortrax Dental też bez argumentów, wystawiając zdecydowanie negatywną ocenę. 

Zwróciłem uwagę m.in. na niezrozumiale wysoką wycenę emitenta. Spółka zarejestrowana zaledwie miesiąc przed emisją, nie posiadając praktycznie żadnego majątku wyceniła się na 40 milionów złotych. Potencjalnych inwestorów kuszono obiecującymi prognozami wyników, zapowiedzią wypłaty bardzo wysokiej dywidendy, począwszy od zysku za 2022 rok oraz szybkim debiutem na NewConnect – w połowie 2022 roku.

Nie wierzyłem w żadne z tych zapowiedzi. Przypominałem opóźniający się o kilka lat giełdowy debiut spółki-matki. 

Nie spełnione obietnice

W odpowiedzi na mój tekst, Mariusz Babula (Członek Rady Nadzorczej Zortrax Dental oraz Dyrektor ds. IR Zortrax S.A.) odpierał „zarzuty” twierdząc, że wielkim atutem emitenta jest korzystanie z doświadczenia spółki-matki. Miało to pozwolić na znaczne zaoszczędzenie pieniędzy i przyspieszenie rozwoju. 

Zortrax Dental może rozpocząć działalność komercyjną właściwie od pierwszego dnia po premierze produktu. Zainteresowanie kampanią crowdinvestingową przedstawicieli branży stomatologicznej oraz ilość zapytań z ich strony pokazuje, że może to nastąpić nawet wcześniej

– pisał Pan Mariusz Babula.

Prognoza wyników przedstawiona podczas emisji zapowiadała 12,3 mln zł przychodu w 2022 roku i 4,8 mln zł zysku netto. Na 2023 rok zapowiadano już 22,2 mln zł przychodu i 9,6 mln zł zysku. Na dywidendę miało być przeznaczane aż 90% zysku. 

Czytaj też:   Wystartowała nowa emisja CStore

Prezentowane slajdy pokazywały, że nabywcy akcji mogą liczyć na prawie 4 zł dywidendy za 2022 rok i prawie 8 zł dywidendy za 2023 rok. Przy cenie emisyjnej 40 zł były to bardzo atrakcyjne zapowiedzi. 

Zortrax Dental obecnie

Niestety tylko na zapowiedziach się skończyło. Minął rok od zapowiadanego debiutu na rynku NewConnect a nawet nie słyszałem, aby spółka złożyła wniosek o dopuszczenie do notowań. Nie ma więc co liczyć na pojawienie się akcji na „małej giełdzie” także w 2023 roku. 

Jeszcze gorzej wygląda temat „korzystnej dywidendy” i prognozowanych wyników. Z czego spółka miałaby wypłacić dywidendę posiadaczom akcji, skoro przychody Zortrax Dental za cały 2022 rok wyniosły 0 zł. Zamiast 4,8 mln zł zysku była niewielka strata. 

Czy w 2023 roku jest szansa na zbliżenie się do prognozy z emisji akcji? Raczej nie. Pół żartem pół serio mogę napisać, że przychody spółki są stabilne. W I kwartale 2023 roku także wyniosły 0 zł. Wygląda jakby Zortrax Dental zaniechał prowadzenia działalności. A przecież podczas emisji zapowiadano na początek 2023 roku „osiągnięcie globalnego zasięgu sieci sprzedaży”. 

Podsumowanie

Widzimy więc kolejny raz ile warte są prognozy wyników prezentowane podczas kampanii crowdinwestycyjnych. A przecież często są one podstawą do wyceny spółki i ustalenia ceny emisyjnej. Akcji Zortrax Dental oczywiście nie mam, ale bardzo ciekawi mnie jak wygląda komunikacja firma z akcjonariuszami. Jeśli wiecie – dajcie mi znać 🙂 

Czytaj też:   Zapowiedź emisji akcji Zortrax Dental SA

Łukaszowi bardzo dziękuję za zainteresowanie mnie tym tematem.

 


Lubisz moje teksty? Polub też mój profil na Facebook-u

Podoba Ci się mój blog? Możesz go wspierać na Patronite – Zostań Patronem

Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook