SFD potwierdził dobrą passę – zerkamy na wynik

Dwa tygodnie temu w cyklu „Pomysły na inwestycje” opisywałem akcje SFD. Dziś wracam do tekstu z okazji nowych wyników finansowych opublikowanych przez spółkę.

Akcje SFD

Gdy publikowałem tekst Akcje SFD – wzrost jak po odżywce białkowej? kurs akcji producenta odżywek wynosił 77 groszy. Po dwóch tygodniach wzrósł do poziomu 1,69 zł (o 120%). Powodem były głównie opublikowane wyniki finansowe.

W tekście wskazywałem na dynamicznie rosnące przychody oraz poprawiającą się rentowność. Pisałem, że moim zdanie warto zainwestować w akcje SFD, gdyż spodziewałem się opublikowania bardzo dobrych wyników. Potwierdziło się to w ostatni piątek.

Wkrótce po opublikowaniu wyników papiery SFD zaczęły gwałtownie rosnąć. Postanowiłem w kilku zdaniach opisać na co warto zwrócić uwagę w wynikach spółki.

Wyniki SFD

W bilansie zauważyć można kilka pozytywnych zmian. Wartość aktywów trwałych jest zbliżona do tej z roku ubiegłego. Wyraźnie wzrosły za to aktywa obrotowe, głównie zapasy (materiały, towary) – co jest rzeczą naturalną w sytuacji tak gwałtownie rosnącej sprzedaży.

Najbardziej cieszy wyraźny wzrost posiadanych środków pieniężnych – z 432 tys. do ponad 2,2 mln zł. Prawie 1,5 mln zł są warte w bilansie „Udziały (akcje) własne”. Jak pisałem 2 tygodnie temu, akcje te zostaną umorzone co zwiększy zysk netto przypadający na 1 akcję.

Bilans

Bardzo wyraźnie wzrosły posiadane przez SFD kapitały własne – z 13,8 mln zł na 20,7 mln zł. Po stronie pasywów warto zwrócić uwagę na pozycję „Zysk (strata) z lat ubiegłych”. W zeszłym roku pozycja ta wykazywała spory minus (nierozliczone stare straty na blisko 1,5 mln zł) teraz mamy prawie 0,5 mln z na plusie. To, wraz z dynamicznie rosnącym zyskiem oraz posiadaną gotówką, pozwala z optymizmem oczekiwać w przyszłości sporych dywidend.

Czytaj też:   Coffeedesk raportuje rekordowe przychody

Dalej w bilansie mamy kolejne miłe niespodzianki. Mimo dużego wzrostu sumy bilansowej (a więc posiadanego majątku) zobowiązania spółki wzrosły jedynie w śladowy sposób. I są to zobowiązania z tytułu podatków, wynagrodzeń oraz dostaw, czyli rzecz zupełnie normalna i oczekiwana w firmie dynamicznie zwiększającej obroty i zyski.

Wartość kredytów i pożyczek zmniejszyła się rok do roku z ponad 10 mln zł do 4,3 mln zł.

Zyski SFD

Lektura rachunku zysków i strat nie przynosi niespodzianek. Należało oczekiwać wzrostu przychodów o kilkadziesiąt procent i tak rzeczywiście było. Od stycznia do czerwca br. (w porównaniu do I półrocza 2019 r.) wzrosły o 40,2%. Co ważne porównując tylko drugie kwartały widzimy wzrost sprzedaży aż o ponad 56%. Obroty cały czas przyspieszają i co cieszy – koszty rosną wolniej co poprawia rentowność. Koszty działalności operacyjnej wzrosły w I półroczu o 33,7% co w konsekwencji pozwoliło na osiągnięcie ponad 9 mln zł zysku ze sprzedaży (wobec 3,3 mln zł w tym samym okresie roku poprzedniego).

To co inwestorów interesuje najbardziej, czyli zysk netto, wzrósł z 2,2 mln zł do 6,8 mln zł.

Przepływy pieniężne

Analiza przepływów pieniężnych pozwala czasami wyłapać kreatywną księgowość. Lampka ostrzegawcza zapala się szczególnie wtedy, gdy w parze z dużymi zyskami nie idą dodatnie przepływy pieniężne. Gdy zyski firmy rosną a gotówki ubywa to trzeba koniecznie dowiedzieć się co jest tego przyczyną. Jaką sytuację mamy w SFD?

Spółka z powodu dynamicznie rosnącej sprzedaży, musiała zwiększyć stan posiadanych zapasów. Ponad 1 mln zł wydała na zakupy inwestycyjne. Prawie 9,5 mln zł pochłonęła spłata kredytów i pożyczek (jednocześnie zaciągnięto nowe na kwotę dużo mniejszą bo 3,8 mln zł). Mimo tych (i innych wydatków) przepływy pieniężne netto razem wyniosły blisko 1,8 mln zł na plusie. O taką właśnie kwotę zwiększyła się wartość posiadanych przez SFD środków pieniężnych.

Czytaj też:   Kombinat Konopny jak Palikot? Kolejna emisja konopnej spółki

Podsumowanie

Jak widać SFD staje się maszynką do zarabiania pieniędzy. To nie jest tak, jak niektórzy sądzili, że zamknięte siłownie wpłyną negatywnie na sprzedaż SFD. Jest wręcz odwrotnie – więcej osób ćwiczy w domu, ale odżywki nadal przyjmują a to napędza sprzedaż w kanale e-commerce, gdzie spółka jest bardzo silna. Ponadto nie tylko „dresy z siłowni” są klientami SFD. Rośnie moda na żywność „fit” a ona również jest w asortymencie firmy.

Czego można spodziewać się w przyszłości? Nic nie wskazuje na to, aby dobra passa miała być przerwana. III kwartał jest raczej słabszy dla takich firm jak SFD, ale to nie ma większego znaczenia. Inwestorzy nie będą patrzeć na sprzedaż w wartościach bezwzględnych, ale procentowe wzrosty względem poprzedniego roku. A II półrocze 2019 r. było dość słabe i ta niska baza w przypadku kontynuacji poprawy sprzedaży i rentowności, może sprawić, że akcje SFD znowu wystrzelą.

Szybkie przeliczenie zysku netto za ostatnie 12 miesięcy, z uwzględnieniem umorzenia własnych akcji (co stanie się niebawem) pokazuje wskaźnik C/Z na poziomie ok. 10. Mówi to nam o tym, że akcje SFD nadal są mocno niedowartościowane.

Przypomnienie: Jak kupić akcje SFD?

Ponieważ akcje SFD notowane są na rynku NewConnect – do ich kupna niezbędny jest rachunek maklerski. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, inwestującym tylko na rynku crowdfundingu i jeszcze nie posiadasz rachunku – polecam szybkie założenie go. I tak będzie potrzebny w przyszłości, gdy spółka, której akcje posiadasz będzie debiutować na GPW lub NewConnect.

Czytaj też:   TOYA SA – chińskie, ale solidne

Zakładając rachunek maklerski zwróć uwagę na opłaty – głównie za prowadzenie rachunku oraz pobierane prowizje maklerskie. Ja mogę z czystym sumieniem polecić bezpłatną usługę eMakler do konta w mBanku.

Wystarczy posiadać bezpłatny rachunek bankowy w mBanku (nawet nieużywany) by rozszerzyć go o usługi maklerskie. Zrobisz to nawet bez wychodzenia z domu. Prowizje od transakcji w mBanku należą do najniższych i zaczynają się od 3 zł dla najmniejszych transakcji. Rachunek otworzyć (a następnie rozszerzyć go o usługi maklerskie) możesz wchodząc na stronę mBanku lub klikając w poniższą reklamę:

 


 

Lubisz moje teksty? Polub mój profil na Facebook-u


Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.

Please follow and like us:

Zobacz też

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

Rzut oka na trwającą emisję CStore

Tak jak zapowiadałem w jednym z ostatnich wpisów zaciekawiłem się trwającą emisją CStore. Czy warto kupić akcje producenta oprogramowania do e-handlu?

RSS
Facebook
Facebook