Będzie przymusowy wykup akcji Stars.Space?

Stars.Space to jedna z tych spółek, których zapowiadany debiut na giełdzie mocno się opóźnia. Prawdopodobnie w ogóle do niego nie dojdzie, ale nabywcy akcji mają szansę na wyjście z inwestycji z zyskiem.

Akcje Stars.Space

Oferta publiczna Stars.Space odbywała się w październiku 2021 roku przy wsparciu platformy CrowdConnect. Spółka oferująca produkty kosmetyczne dla najmłodszych klientów wyemitowała wtedy 4,55 mln akcji w cenie emisyjnej 1 zł. Kampania zakończyła się pełnym sukcesem. Łącznie na akcje spółki złożono 97 zapisów a pozyskana kwota – 4,55 mln zł była rekordem rynku crowdfundingu. O ofercie pisałem w tekstach: W komunikacie prasowym po zakończeniu udanej emisji informowano, że zarząd firmy rozpoczął działania związane z przygotowaniem do debiutu na NewConnect. Planowany był on na pierwsze półrocze 2022 r.

Zamiast debiutu skup akcji

Minął rok od planowanego debiutu a akcje spółki nadal nie pojawiły się na „małej giełdzie”. Inwestorzy mogą jednak zakończyć inwestycję, dzięki ofercie nabycia akcji ogłoszonej przez spółkę zależną od głównego udziałowca Stars.Space. Na stronie internetowej kosmetycznej firmy (w zakładce dla inwestorów) znajdziemy komunikat:
Onlybio.Life S.A. (…) niniejszym zaprasza do składania deklaracji zainteresowania sprzedażą akcji Stars.Space S.A. (…) Celem Kupującego jest nabycie wszystkich akcji serii C Stars.space S.A. lub liczby pozwalającej, przy uwzględnieniu już posiadanych przez Kupującego oraz Hub.Tech S.A. (…) na przeprowadzenie procesu przymusowego wykupu zgodnie z art. 418 ustawy 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (…)
Co ważne dla inwestorów, chętni mogą sprzedać posiadane akcje spółki po 1,15 zł, czyli z 15% zyskiem.
Czytaj też:   Petgram - trwa emisja akcji „Instagrama dla zwierząt”

Co dalej?

Złożenie deklaracji sprzedaży akcji jest dobrowolne. Można akcje zachować licząc, że w przyszłości będą jeszcze więcej warte. Niestety wiąże się to z podjęciem ryzyka. W treści ogłoszenia wprost wskazano, że celem jest nabycie takiej ilości udziałów, które pozwolą na przeprowadzenie procesu przymusowego wykupu. Pisałem o tego typu procesach w tekstach Przymusowy wykup akcji – czas na zmiany? oraz Przymusowy wykup w JW Construction. Czy to nie kpina z giełdy? Nie ukrywam, że jestem przeciwnikiem przymusowych wykupów w kształcie, który obowiązuje w polskim prawie. Proces ten jest wykorzystywany przez dużych inwestorów do „wyciskania” z akcji z rąk inwestorów mniejszościowych w sytuacji, gdy papiery te są tanie a spółka rokuje na przyszłość. Trudno w takiej sytuacji inwestować długoterminowo – gdy tylko pojawi się szansa na duży zysk, wiodący akcjonariusz może się pozbyć innych posiadaczy akcji.

Jaki powód skupu akcji w Stars.Space?

Jaki jest powód braku giełdowego debiutu spółki i chęć odkupienia akcji przez wiodącego akcjonariusza? Tego nie wiem – kilkanaście dni temu wysłałem kilka pytań poprzez formularz kontaktowy znajdujący się na oficjalnej stronie spółki w zakładce „relacje inwestorskie”. Niestety odpowiedzi nie uzyskałem. Pozostają więc tylko domysły. Czy rozwój spółki został sfinansowany przez pieniądze uzyskane od „drobnych” inwestorów a gdy okazało się, że pomysł chwycił i przynosi spore zyski to główny akcjonariusz chce się pozbyć tych, którzy rozwój sfinansowali? Tak to dzisiaj wygląda. Dlatego właśnie jestem przeciwnikiem instytucji przymusowego wykupu.
Czytaj też:   Petgram znowu wydłuża zapisy
Inwestując na rynku crowdfundingu chcę czerpać korzyści z długoterminowego rozwoju spółki a nie obawiać się, że gdy tylko pojawią się zyski to główny inwestor zmusi mnie do sprzedaży akcji.
Lubisz moje teksty – polub też mój profil na Facebook-u Podoba Ci się mój blog? Możesz go wspierać na Patronite – Zostań Patronem Pamiętaj, że jakikolwiek tekst w serwisie Crowdnews.pl nie stanowi rekomendacji ani porady inwestycyjnej. Serwis zawiera opisy warunków emisji akcji w ofertach crowdfundingowych i autorskie komentarze dotyczące tych ofert. Nie ponoszę odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji podjętych po lekturze tekstów w serwisie Crowdnews.pl. Jeśli planujesz inwestycję w akcje – za każdym razem dokładnie zapoznaj się z materiałami przedstawionymi przez emitenta. Nie kieruj się opinią moją ani jakiejkolwiek innej osoby.
Please follow and like us:

Zobacz też

Pełen sukces Kolejkowa! Wszystkie akcje sprzedane

Pełnym sukcesem zakończy się kolejna emisja akcji Kolejkowa. Wszystkie akcje znalazły nabywców już po 7 dniach trwania oferty. Emisja Kolejkowa Dziś na stronie emisji pojawił się komunikat o treści: Informujemy,…

Kolejkowo – chcę więcej takich ofert!

Kolejkowo było pierwszą spółką, która w mojej subiektywnej skali atrakcyjności emisji akcji otrzymała najwyższą możliwą ocenę. Teraz mamy szansę kupić akcje po raz drugi. Czy nadal jestem optymistą? Emisja akcji…

RSS
Facebook
Facebook